Edzésélettan
Paraméterek
Szerző | Radák Zsolt |
Cím | Edzésélettan |
Kiadó | Krea-Fitt Kft. |
Kiadás éve | 2019 |
Terjedelem | 294 oldal |
Formátum | B/5, ragasztókötött |
ISBN | 978 963 12 4987 3 |
Dr. Radák Zsolt Edzésélettan című könyve az elméleti és gyakorlati nézőpontot kiválóan ötvözve az élettani folyamatokat sejti-, szervi- és szervezeti szinten értelmezi, hogy világosabb legyen az edzésmódszerek miértje. A kiadvány nemcsak terhelés-élettani könyv, hanem az edzésmódszerek hátterére és okaira is keresi a választ és módszereket is ajánl az edzéscélok megvalósításához. |
|
|
Leírás
Dr. Radák Zsolt (egyetemi tanár, az MTA doktora) Edzésélettan című könyve az elméleti és gyakorlati nézőpontot kiválóan ötvözve az élettani folyamatokat sejti-, szervi- és szervezeti szinten értelmezi, hogy világosabb legyen az edzésmódszerek miértje. A kiadvány nemcsak terhelés-élettani könyv, hanem az edzésmódszerek hátterére és okaira is keresi a választ és módszereket is ajánl az edzéscélok megvalósításához. Részletes információkat ad az alapvető sejtfolyamatoktól az izomrendszer bemutatásán át az alkalmazkodás, fáradtság, képességfejlesztés, sporttáplálkozás, prevenció és sportgenetika témakörén keresztül a testedzés és öregedés összefüggéséig (sportélettan).
Ha érdekli, hogy serdülőkor előtt szabad-e izomerőt növelő ill. állóképességi edzést végezni, ha tudni akarja, hogy az erőt, az állóképességet, a gyorsaságot, a hajlékonyságot és az agilitást, a VO2max-ot vagy az izomrostok típusát milyen módszerekkel lehet mérni ill. megbecsülni, ha kíváncsi, hogy milyen egy korszerű edzés struktúrája és élettana, milyen a makro- és mikro edzésciklusok szerkezete és élettana, milyen az aerob-, ill. az anaerob állóképesség fejlesztésének makrociklusa, hogy lehet az izomkeresztmetszet fokozását, a explozív erőt, a gyorsaságot fejlesztő makrociklusokat felépíteni, milyennek kell lennie az alapozó-, a verseny-, az átmenti- és a pihenőidőszakainak szerkezetének és fiziológiájának és mik a labdajátékok edzéstervezésének jellegzetességei, akkor olvassa el az Edzésélettan című könyvet!
Prof. Dr. Radák Zsolt a Magyar Testnevelési Egyetemen szerezte tanári és atlétika szakedzői diplomáját. Kiváló tanároktól tanulhatott, mint például Dr. Kovács Etele, Dr. Tihanyi József, Dr. Miltényi Márta. Nagy büszkeséggel tölti el a tudat, hogy Nobel-díjas tudóstól vehette át a japán Tsukuba Egyetemen szerzett PhD oklevelét. Japánban szintén nagyon szerencsés volt, hiszen Hideki Ohno és Sataro Goto professzorok laborjában dolgozhatott és megtanulhatott molekuláris biológiai módszereket, melyekkel a testedzés hatásait vizsgálja a mai napig. 1996-ban visszatért a TF-re, ahol azóta is lelkesen dolgozik, 2003-óta egyetemi tanárként és az MTA doktoraként. Több éven át volt felelős a TF tudományos munkájáért, mint dékánhelyettes (Semmelweis Egyetemmel közös időszak 2000-2014) és dolgozhatott dékánként is. Újra alapította a TF tudományos kutató intézetét, ami ma már Molekuláris Edzésélettani Kutató Központ néven dolgozik és boldog, hogy ügyes, tehetséges PhD hallgatókkal dolgozhat. Számos külföldi egyetemen dolgozott vendég professzorként, mint például a japán Toho, Juntendo, Waseda Egyetemek, az amerikai Texas Egyetem, a taiwani Sport Egyetem, vagy a kínai Peking Sport Egyetem. Több mint tíz nemzetközi tudományos lap szerkesztő bizottsági tagja és háromnak társszerkesztője. Szerkesztett könyve jelent meg a Human Kinetics és a Meyer and Meyer kiadóknál, Free Radicals in Exercise and Aging és Exercise and Diseases címmel. 2018-ban az Elsevier kiadóhoz tartozó Academic Press adta ki a Physiology of Exercise Training című könyvét, ami a jelen könyv angol nyelvű verziója. Radák Zsolt professzor több mint 200 tudományos közleményt írt, melyek nyomát a tudományos életben több mint 10.000 idézettség jelzi.
Krea-Fitt Kft., 2019.
Írta: Dr. Radák Zsolt egyetemi tanár
Szerkesztette: dr. Koltai Erika tudományos főmunkatárs
Szakmai lektor: Dr. Tihanyi József egyetemi tanár, Dr. Benyó Zoltán egyetemi tanár, Dubecz József egyetemi docens
Kapcsolódó témakör:
Tartalom
Alapvető sejtfolyamatok, sejtszintű alkalmazkodás és anyagcsere
Izomrendszer, izomműködés, rosttípusok
Alkalmazkodás, fáradás, túledzés
Erőfejlesztés elmélete és gyakorlata
Az állóképesség elmélete és fejlesztésének módszertana
Gyorsaság, mint komplex kondícionális képesség
Ízületi mozgékonyság
Sporttáplálkozás
Prevenció és testedzés
Testedzés és öregedés
Sportgenetika
Sportolók tesztelése
Az edzéstervezés élettana: periodizáció