Mundus Magyar Egyetemi Kiadó
A Szabó Ervin Könyvtár néhány éve elkészítette az ún. hiánykönyvek listáját, amelyben ez a Szathmári-kötet a legtöbbet keresettek között szerepel. Ennek tudatában szerző és kiadó egyképpen arra törekedett, hogy immár ideológiai kötöttségektől mentesen egy teljesen megújított szöveggyűjteményt nyújtson át a diákoknak, a pedagógusoknak és az érdeklődőknek.
Az előző évtizedek tudományos fejlődése a kőzettanban is jelentős változásokat eredményezett. A felsőkéreg kőzettani vizsgálatát a földköpeny fejlődése folyamán végbemenő átalakulások, valamint a magmaképződéssel való kapcsolat tanulmányozása egészítette ki. A földövekben lejátszódó folyamatok értelmezése szükségessé teszi a Föld keletkezésének és fejlődésének a megismerését. Ehhez viszont nélkülözhetetlen a bolygóközi térben végbemenő folyamatok ismerete.
E kötetben Féja Géza írói portréi, irodalmi műveket, színdarabokat bemutató írásai és kritikai vitacikkei kaptak helyet. A száznál több írás a 20. század első felének magyar irodalmához kötődik; a századforduló tájától 1944-ig tart a felölelt idő.
A Márciusi Front élete mindössze két évnyi: 1937 és 1938. Csupán villanásnyi idő egy nép, egy ország történetében. Mégis őrizzük az emlékét, mert tanúságtétel: nem volt mindig akarat nélküli és tehetetlen ez az ország.
Móricz Zsigmond születésének 60. évfordulóját követően jelent meg e könyv első kiadása, 1939 kora őszén. Az író még élt, alkotott, terveket szőtt ekkor...
A szerző legismertebb és legtöbb vihart kiváltó könyve lát ismét napvilágot az egykor Sárközi György elképzelése alapján tíz kötetre tervezett Magyarország felfedezése sorozat első munkája. Három megye, Békés, Csongrád és Csanád történelmi múltja, népének sorsa tűnik elénk az 1930-as évekből.
A rendhagyó regényben: tíz estén megjelenik az idős Görgeynél az immár halott Kossuth, és drámai párbeszédekben újra végigélnek, megvitatnak mindent.