Határtudományok
Az utóbbi évtizedekben egyre többen hívják fel arra a tényre a figyelmet, hogy a betegek és hozzátartozóik ellátási folyamatba való aktív bevonása nélkülözhetetlen a krónikus állapotok sikeres uralásához. Ezen terület fejlesztésére szánt erőforrások hasznosulása bátran összemérhető a gyógyszeres vagy műtéti technikák fejlesztésére szánt források hatékonyságával.
A betegség, az életvégi ellátás, a haldoklás jogi, pszichológiai és pszichiátriai kérdéseire keresi a választ több évtizedes gyakorlata alapján a kötet három szerzője a bíró, a jogalkotó, és a pszichiáter-pszichológus szemszögéből.
Embert próbáló feladatot állít a diabétesz a cukorbetegségben érintettek és a gondozásukat végző szakemberek elé egyaránt. A kórral kapcsolatos ismeretek és terápiák bővülnek, a betegben mindeközben lezajló lélektani folyamatok azonban teljes egészében mindmáig feltáratlanok. Pedig ezek ismerete, megértése jelentős mértékben javíthatja a gondozási folyamatot.
A kötet a modellvilágba kalauzolja olvasóit személyes élmények és a modellek körében végzett felmérés adatai alapján. A modellek életének hétköznapjai korántsem olyan vonzóak, mint azt a laikus közönség gondolja. A testalak kontrollálásának feladata igen sok modell esetében napi nehézséget jelent. Ennek következménye a modellek körében gyakori evészavarok megjelenése...
Ez a könyv megpróbál egyensúlyt teremteni a kétféle megközelítés között azzal, hogy végigvezet minket az úton, amely akkor indult, amikor még nem volt kétféle gyógyítás. Megismerhetjük belőle a természetgyógyászat különböző ágait, és megtudjuk, hogyan segíthetjük elő saját magunk az egészségünket.
Az orvostudomány szédítő fejlődése sem feledtetheti legősibb gyógyító eszközünket, a lélekgyógyászatot, mai kifejezéssel élve a segítő kommunikációt. Napjainkban az orvoslás lélektani vetülete egyre fontosabbá válik. Szaporodnak a lelki betegségek, és egyre több adat szól amellett, hogy a betegségeket – beleértve még a daganatos elváltozásokat is –, lélektani úton is befolyásolhatjuk.
A Hagyományos Kínai Orvosi Egyesületek Világszövetsége által szerkesztett szabványos hagyományos kínai orvosi terminológia ez idáig hét nyelven jelent meg. Így a kínai, az angol, a spanyol, a francia, az olasz, a portugál és az orosz után a magyar a nyolcadik nyelv, melyen ez a kiadvány olvasható. A magyar változatot a Hagyományos Kínai Orvoslás Magyarországi Egyesületének szakértői gárdája hozta létre.
A szerző 12 fejezetben, 33 táblázattal, 217 oldalon foglalja össze az öngyilkos magatartással és az öngyilkosság megelőzésével kapcsolatos fontosabb megállapításait. Leírja az öngyilkossággal kapcsolatos ismereteket az őskortól napjainkig, a jelenlegi helyzetet, a sikeres és kevésbé sikeres megelőzési programokat.
A járvány témája félelmetes, még az orvoslással foglalkozókat is elrémíti: „a döbbent félsz remegővé tette a gyógytudományt is”. A járványos betegségek brutalitását a művészetek próbálják emberléptékűvé, leírhatóvá és ábrázolhatóvá tenni.
Most a koronavírus terjed, régen pestis, himlő pusztított: az emberiséget időről időre járványok tizedelték, és ilyenkor a kór mellett az emberi gyarlósággal, tudatlansággal, félelemmel, összeesküvés-elméletekkel is meg kellett küzdeni.
A könyv a betegség, a fájdalom és a fogyatékosság tapasztalatát a pszichológia és a fenomenológia módszereivel vizsgálja. Olyan betegségtörténet típusokat is górcső alá vesz, mint a keresés-, káosz- és helyreállító történetek. Foglalkozik a megküzdés terápiás lehetőségeivel, ilyenek a kifejező írás, az egzisztenciális pszichoterápia, illetve a kognitív viselkedésterápiás és a tudatos jelenléten alapuló módszerek. Egyaránt hasznos olvasmány a segítő szakmák és a betegséggel küzdők számára is.
Bacsák Dániel könyve a szentgotthárdi pszichiátriai intézményről rendkívül pontosan érzékelteti a krónikus pszichiátriai betegek intézeti mindennapjait. Betekintést ad ebbe a zárt világba. Rámutat az ilyen jellegű intézetek létezésének ellentmondásaira, működésük belső feszültségeire.
A magyar orvosi nyelv a magyar nyelv ikertestvére. Együtt születtek, hiszen legelső szavaink között az egészséggel kapcsolatosak is megjelentek. Az ikertestvérek csecsemőkora és cseperedése is azonos úton járt, az orvosi nyelv szaknyelvvé alakulása csak az orvoslás mesterséggé válásával jött létre, úgy hat–hétszáz évvel ezelőtt. A kötet is ezt az időszakot igyekszik feltárni a teljesség igénye nélkül.
A narratív orvoslás segíti a beteget, hogy aktív, felelős szerepet vállaljon saját gyógyulásában, egészsége érdekében. A könyv minden betegekkel dolgozó egészségügyi szakember számára fontos gyakorlati kézikönyv; az oktatással foglalkozó fejezete révén az orvos- és szakdolgozóképzésben is jól használható.
A növekvő hallgatói létszám indokolttá tette, hogy az orvostanhallgatók részére is készüljön tankönyv. A szerzők célja elsősorban ez volt, de a könyvet más szakterületek munkatársai is – főleg, akik egyetemi éveikben nem, vagy alig tanultak a rehabilitációról – haszonnal olvashatják. Természetesen rehabilitációs területen dolgozó vagy az iránt érdeklődő szakdolgozóknak is ajánljuk.
A nyelési és foganomáliával társult interdentális ejtés témája a pöszeség anyagának szerves része. Ezt a torzítást szakmai gyakorlatunk korábban igen enyhe, könnyen korrigálható zavarnak könyvelte el, az utóbbi években viszont ezzel ellentétes – néha már pesszimista – nézet terjedt el...
A tanulmányok korszerű áttekintést adnak a palliatív ellátás minden területéről: a súlyos állapotú betegek fájdalomcsillapításáról és tüneti kezeléséről, a haldokló betegek pszichoszociális ellátásáról és a velük való kommunikáció nehézségeiről, a palliatív ellátás társadalmi és kulturális hátteréről, a család szerepéről a haldokló beteg mellett, a terminális állapotú betegek ellátásának etikai és törvényi szabályozásáról, a gyászról és a gyászolók segítéséről, valamint külön fejezet szól a palliatív gyermekgyógyászat szomatikus és pszichoszociális vonatkozásairól.
Kétféle ember létezik: van, aki szeret gondolkodni, és van, aki nem. Melyik a jobb? Aki szeret gondolkodni, azt vajon meg kell győzni arról, hogy a gondolkodás élvezetes és (időnként) hasznos tevékenység? Az ilyen ember kedveli a paradoxonokat, mert azok gondolkodásra késztetik őt. Aki nem szeret gondolkodni, azt vajon meg lehet győzni? Az ilyen ember tart a paradoxonoktól, mert azok gondolkodásra késztetik őt. Az ilyen ember valószínűleg kezébe sem veszi ezt a könyvet.
Ez a tankönyv a pszichoterápia alapjaiba vezeti be az olvasót. Röviden bemutatja a fontosabb pszichoterápiás modelleket, ami azonban fontosabb, pszichoterápiás megoldásokat ajánl az orvoslás (és tágabb értelemben minden segítő kapcsolat) számos nehéz helyzetére.
ELFOGYOTT!
A gyakorlati ismereteket tartalmazó kötetben a rehabilitációs medicina diagnosztikai és terápiás eljárásainak széles arzenálja jelenik meg. A könyv az első és utolsó fejezetcsoportjaiban keretet ad a szakterület jelenlegi szakmai, szakmapolitikai és jogi környezetéről. Felsorakoztat olyan eljárásokat és területeket is, amelyek a könyv készítésének időszakában váltak aktuálissá.