Bölcsődei nevelés
A Montessori-pedagógia nem a tekintélyre alapozza a nevelői hatást, mert azt nem tekinti hatékonynak, hanem ötletes fejlesztő módszerekre. Ehhez motiváló, az érzékszervi fejlődést kreatívan támogató játékos eszközöket dolgoztak ki a gyermeket számára, és olyan módon építették fel a környezetét, hogy az mindenben a gyermek sajátosságaihoz igazodjon.
Amikor egy baba világra jön, természetes, hogy telve vagyunk várakozással – féltve óvjuk őt, és gondoskodunk róla. Ezek mellett fontos az is, hogy békés, nyugodt környezetet teremtsünk a számára, bátorítsuk felfedezőkedvét, fejlesszük figyelmét, és megtanítsuk koncentrálni. A Maria Montessori pedagógiáján alapuló könyv ötleteket és gyakorlatokat ajánl a szülőknek a születéstől a baba 15 hónapos koráig.
A kötetből világosan kiderülnek a Montessori-módszer alapelvei és azok gyakorlatba ültetésének lehetőségei a gyermek különböző fejlődési szakaszaiban. A kulcsfontosságú gondolatok kiemelésével segítséget nyújt a gyakorló szülőknek, bölcsődei gondozóknak, óvónőknek, tanítónőknek és tanároknak saját gyakorlatuk átgondolásához. Továbbá hasznos olvasmány a gyermeknevelés területén tanulmányokat folytató leendő szakemberek, azok képzői, tanácsadók és iskolavezetők számára.
A szükséges szeretet azokat a folyamatokat tárja fel, amelyek révén a szeretet életünk első éveiben döntő hatással van agyunk fejlődésére. Ezáltal érthetővé válik, hogy a csecsemők és szüleik közötti korai interakciók miért okozhatnak hosszantartó és súlyos következményeket.
Ez a könyv arról a közös munkáról szól, amelynek valószínűleg része volt abban, hogy elindulhattak az életbe, vagy már meg is érkeztek a babák, akiknek korábban valamilyen oknál fogva nem sikerült világra jönniük. Azoké benne a főszerep, akik hozzám fordultak, miután felismerték, valami gátolja őket abban, hogy megérkezzen hozzájuk a várva várt gyerek.
Luca már ismeri az ovit, mert a tesójáért nap mint nap jöttek anyával, de egészen más ide óvodásként belépni. A délelőtt hamar elrepül, annyi minden történik, ebéd után jólesik a pihenés, és délután milyen jó az udvaron szaladgálni. Azért, jó, hogy anya megérkezik!
Forrai Katalin könyve Kodály Zoltán nevelési elveire épül és kiegészítője az Ének az óvodában című könyvnek. A szerző a 255 dalt, illetve mondókát az anya és gyermek bensőséges kapcsolatára építve, a néphagyományból válogatta össze.
Könyvünk elsősorban gyógypedagógusoknak és gyógypedagógus hallgatóknak szól. Azoknak, akik szívesen foglalkoznak, illetve foglalkozni szeretnének a kisebb, sérült gyermekek fejlesztésével, szocializációjával.
A gondozás és az ebből „kinövő” munka jellegű tevékenységek – a szabad játék és a gyermeki tanulás mellett – a kisgyermeknevelésnek, így az óvodai nevelésnek is alapvető eszközei. A mindennapi gyakorlatban – sok esetben – kezd eltűnni, megkopni. Nem szabad és nem is érdemes elhanyagolni!
Ez a könyv elsősorban azoknak a szülőknek szól, akik hallássérült gyermek(ek)et nevelnek, csecsemőkortól akár iskoláskorig. Ugyanakkor nagy segítséget nyújthat a hallássérült gyermekekkel foglalkozó korai fejlesztő gyógypedagógusoknak is, akik sok-sok ötletet meríthetnek a könyvből. Miután a szerző erősen épít a minden gyermekre vonatkozó lélektani ismeretekre, ugyancsak haszonnal forgathatják a más fogyatékossággal élő kisgyermekekkel foglalkozó szakemberek is.
E számos kiadást megért versantológia csokorba gyűjti az egy-két évesek számára zeneiségükkel ható versikék és a két-három éveseknek szóló ritmusjátékok, népi mondókák legjavát.
Forrai Katalint a legkisebbeknek, az éppen eszmélő, egy-, két-, hároméveseknek szóló dalokból, mondókákból olyan anyagot állított össze, mely a kezdő szülőknek és gyermekeiknek segít abban, hogy örömmel és szívesen mondjanak verset és énekeljenek, meghitt hangulatot teremtsenek.
A bölcsődéskorú gyermekek körében számos jeles napról megemlékezünk – a gyermekek születés- és névnapja mellett. A szerző egy csokorba szedte a hagyományos magyar ünnepeket és más emlékezetes napokat, néhány ötlettel kiegészítve. A jeles napokhoz azokat a bölcsődei tevékenység-kezdeményezéseket kapcsolta, amelyeket a leginkább odaillőnek talált.
Ha segíteni szeretne gyermekének abban, hogy a lehető legtermészetesebb módon fejlessze fizikai és szellemi képességeit, erősítse meg önbizalmát, birkózzon meg szorongásával és agressziójával, miközben ráadásul pompásan szórakoznak – akkor ez a könyv Önnek szól. A játékterápia szakértőjeként ismert világhírű gyermekpszichológus és orvos szerzőtársa a hancúrozás kissé feledésbe merült művészetébe vezet be, melyet az elmúlt években háttérbe szorítottak képernyők és a sérülésektől való eltúlzott szorongás.
Sándor Ildikó hiánypótló összeállítása az ősi, mozgással párosuló bizalmi játékokat gyűjtötte csokorba. Sándor Ildikó néprajzkutató, pedagógus a 2005-ben kiadott Tücsökringató című gyűjtemény sikere nyomán vállalkozott a folytatásra. A kilencven újabb ölbeli játékot a kiadó kisgyermekes családoknak, bölcsődei kisgyermek-nevelőknek, óvónőknek ajánlja.
A játékokat, a játékokkal vagy éppen mozgással kísért verseket a 2-5 év körüli apróságoknak ajánljuk. A feladatok eszközt adnak a szülők és az óvodapedagógusok számára, hogy a gyermekek képességeit figyelemmel kísérhessék, fejlődésüket segíthessék kibontakozni.
Ez a könyv kezdő és gyakorlott kisgyermeknevelőknek is segítséget nyújthat, hiszen a családlátogatástól a gyermekek tevékenykedtetéséig, az adminisztrációs kötelezettségektől a minőségbiztosításig minden tartalmat megtalálhatnak benne, amely egy gyermek intézménybe lépésétől a nevelési év lezárásig szükséges lehet.
Könyvünk az első, kifejezetten kisgyermeknevelőknek készült szakkönyv, melyet egy tapasztalt kisgyermeknevelő írt. Korosztályos bontásban csoportosítja a legfontosabb területekhez kapcsolatható játék- és tevékenységötleteket, melyek felhasználásával még színesebbek lehetnek a bölcsődei mindennapok.
A közétkeztetők kézikönyve könyvsorozat III. kötete ajánlott mindazoknak, akik munkájuk, életük vagy tevékenységük révén kapcsolatba kerülnek a bölcsődés és az óvodás korosztályok étkeztetésével, élelmezésével.
A Kisgyermeknevelők tevékenységkalendáriuma és a Jeles napok a bölcsődében című kiadványok után itt a folytatás a tapasztalt kisgyermeknevelő, Láng-Csóka Éva tollából: Minden napra egy ötlet – kisgyermeknevelőknek.
Hurrá, Ida és Zsiga ma játszótérre mennek! Zsiga még a nagy csúszdára is föl fog mászni! Csak hát az nagyon magas… Ida meg a rugós bogáron fog repülni. Mennyi érzés kavarog bennük! Kirobbanó jókedv, feszítő düh… Mi ez a kellemes bizsergés? És mit kezdjek a haragommal?