Faipar
A könyv az asztalosság kezdeteitől a II. világháborúig tárgyalja a fafeldolgozás történetének egyes fejezeteit Magyarországon. Az olvasó ezzel a művel két egymáshoz kapcsolódó és kötődő ipar történetéből kap ismereteket, a fafeldolgozásról és a bútorszakmáról.
A tapasztalatok tárháza, az újabb tudományos felismerések gyakorlati hasznosításának dokumentuma ez a könyv, amely szervesen kapcsolja össze a hazai erdőgazdálkodást a faiparral, a hazai erdők teljesítőképességét a faipari kapacitással és ennek tulajdonviszonyaival.
A fa ma is a legkedveltebb anyagok egyike, közvetlen környezetünk meghatározója. A kiváló szerző az emberiség kezdetétől követi nyomon azt a folyamatot, minek következtében mára már nélkülözhetetlen alapanyaggá vált a fa. Oknyomozó történelem: 40 000 év, melyben szorosan összefonódik az emberiség és a fa története.
A könyv bemutatja a faszobrászmesterség alapvető fogásait, eszközeit, anyagait, vagyis az érdeklődő megtudhatja belőle, hogy mit, mivel, hogyan lehet és hogyan érdemes faragni.
A könyv a faipari szakmákhoz elengedhetetlen alapvető kézi és gépi megmunkálások műszaki, technológiai ismeretanyagát tárgyalja. Minden egyes fejezetben először a bemutatandó gépet, gépcsoportot, majd a hozzá rendelt technológiákat, gépbeállításokat írja le, végül a munka- és balesetvédelmi előírásokat.
A 2018-ban felújított, kibővített, színessé tett tankönyv az alapvető kézi és gépi megmunkálási ismereteket mutatja be. A faipari alapgépek jellemzőit, a különféle megmunkálásokat, a ragasztóanyagokat és ragasztási technológiákat elméleti és gyakorlati szempontból írja le egyszerű, érthető, tanulható formában.
A vörös tölgy (Quercus rubra L.) a nemesnyárak és az akác után a legjelentősebb egzóta fafajunk. A vörös tölgy erdőterületünk produktivitásának emelésére alkalmas fafaj, amelyet nagy vitalitása, széles ökológiai toleranciája és a különböző károsításokkal szembeni kiváló ellenálló képessége alapoz meg.
E könyv felépítése idomul A tömörfa megmunkálása című könyv gondolatmenetéhez és felépítéséhez. Éppen ezért fontos, hogy mind a diák, mind az oktató egy logikus, átlátható rendszeren keresztül ismerhesse meg a munka-, baleset- és környezetvédelem faiparhoz tartozó területeit.
A Bútorművészeti lexikont bizonyára szívesen veszik kézbe a művészetet szerető, művelődni vágyó olvasók, akik szeretnének közelebb kerülni egy-egy általuk megcsodált bútorművészeti remekhez...
Mitől függ a megmunkált fa élettartama? Ezt a kérdést járja körbe, illetve válaszolja meg dr. Németh László könyve, mely egyaránt szól a faépítészeknek, faanyagvédelmi kivitelezésekkel foglalkozó szakembereknek és a témát autodidakta módon elsajátítani vágyóknak.
Egy különleges kötet a fa szerelmeseinek. A faesztergálás egyike azon kézműves tevékenységeknek, amely a kezet, a fejet és a szívet egyaránt megdolgoztatja. Előnye, hogy rövid idő alatt, néhány alapvető szerszámmal tetszetős tárgyakat alkothatunk egy egyszerű fadarabból.
A tankönyv a faipari szakmák elsajátításához szükséges anyagismereti tananyagot dolgozza fel. Ajánljuk a Népi kézműves szakképzés Faműves, fajátékkészítő szakmairányához is.
A könyv elsősorban a faipari szakközépiskolai tanulóknak a szakmai előkészítés tantárgy tanulásához és az elsajátított ismeretek alkalmazásához nyújt segítséget. Használható a faipari alapismeretek, anyagismeret, anyagismeret és technológia közép és emelt szintű írásbeli vizsgához.
Ez a könyv a műszaki rajz általános feltételeit, követelményrendszerét, az esztétikai és tartalmi elvárásokat mutatja be; a rajzi alapoktól indulva, faipari példákkal illusztrálva rendszerezi a síkbeli és a térbeli ábrázolási módokat. A rajzok és a szükséges mennyiségű szöveges magyarázatok segítenek megérteni és akár önállóan is feldolgozni a témaköröket.
A kötet lépésről lépésre bemutatja az alapvető famegmunkálási technikákat a fűrészeléstől, a fakötéseken át a felületkezelésig, és még az olyan speciális famegmunkáló módszereket is tárgyalja, mint a furnérozás, fafaragás és faesztergálás.
A tankönyv célja, hogy a szakmát tanuló fiatalok megismerjék – bútortörténeti alapokra helyezve – a fonott bútorok népi kultúrában betöltött szerepét.
A Műbútorasztalos és restaurátor szakmai és gépismeret 1. tankönyv megismertet a leggyakrabban alkalmazott kézi és gépi műveletekkel.
Műbútorasztalos és restaurátor – különböző fogalmak, most egy szakmaként szerves egységgé kovácsolódnak. A szakma képviselője legyen képzett asztalos, ismerje a modern technológiákat, képes legyen új bútorok vagy hiteles másolatok készítésére. Képes legyen felismerni a régi bútorok értékeit, felmérni a beavatkozás szükségességét és mértékét.
Ez a könyv mindazoknak szól, akiknek régi bútoraik vannak és kedvelik is azokat; akik tudják, hogy gyűjteményük darabjai, és különösen azok fafelületei többnyire nagyon érzékenyek. Csak gondos ápolással óvhatók meg, és csak kellő szakértelemmel restaurálhatók.