Drogprevenció, drogfüggőség
A két kötetes munka nem csupán átfogó képet ad a hazai alkohol- és drogepidemiológiai helyzetről és az egyes viselkedési addikciókkal kapcsolatos problémákról, de segít ezek időbeli változásának megismerésében, illetve nemzetközi viszonylatban történő értelmezésében is. A közérthető nyelvezetnek és a gondos illusztrációknak is köszönhetően a két kötet a szűkebb szakmai közönség mellett joggal tarthat igényt a szélesebb olvasóközönség érdeklődésére is.
A két kötetes munka nem csupán átfogó képet ad a hazai alkohol- és drogepidemiológiai helyzetről és az egyes viselkedési addikciókkal kapcsolatos problémákról, de segít ezek időbeli változásának megismerésében, illetve nemzetközi viszonylatban történő értelmezésében is. A közérthető nyelvezetnek és a gondos illusztrációknak is köszönhetően a két kötet a szűkebb szakmai közönség mellett joggal tarthat igényt a szélesebb olvasóközönség érdeklődésére is.
Az addiktológiai zavarok egyre nagyobb mértékű terjedése az ellátásban résztvevők számára is napról napra nagyobb kihívást nyújt, kiemelten azokban az esetekben, amikor más komorbid pszichiátriai zavar is fennáll.
Magyarországon a túlzott alkoholfogyasztás a vezető egészségkárosító magatartások közé tartozik. Az alkoholfogyasztás jelentős szerepet játszik a hazai rossz halálozási mutatókban és az elveszített egészséges életévek magas számában. Ugyanakkor az alkoholprobléma csak alkalmanként, rövid időszakokra keltette fel a kutatók és a szakpolitikusok érdeklődését...
A könyv megírásánál a legfontosabb szempont az volt, hogy nemcsak a szülők és tanárok, hanem a 13-14 éves olvasók számára is érthetően, olvasmányosan válaszolja, fogalmazza meg mind az iskolásokban felmerülő kérdéseket, mind a legújabb kutatási eredményeket.
A női szerhasználatot három nagyobb témakörre bontva érdemes tárgyalni: elméletek, kutatások és intervenciók. Ezt a hármas szerkezetet követi jelen kézikönyv is, amely elhelyezi a női szerhasználatot az addikció modelljeiben és elméleteiben, bemutatja a női szerhasználat jellemzőit, ismerteti egy budapesti várandós szerhasználó nők körében végzett kvalitatív kutatás eredményeit, valamint összegzi a hatékony kezelés és a női szerhasználatra érzékeny szakmapolitika ismertetőjegyeit.
A könyvben a multidiszciplináris megközelítés iránti igényt nem feledve, a beteget ellátó orvos szemével tekint a szerző a kémiai szerhasználathoz köthető problémákra és magára a kémiai szert használó emberre.
AZ ELTE Társadalomtudományi Karának Deviancia szakiránya és a mellette működő Drogtanulmányok Kutatóintézete kapott megbízást, hogy dolgozzon ki egy olyan tantárgyat, amely révén a kábítószer-használat megelőzését célzó modellek és programok bekerülhetnek a felsőoktatási curriculumba. A Biopolitika – Drogprevenció nevű kísérleti tantárgy tartalmi és formai kialakításánál az volt az elsődleges célunk, hogy a hazai kábítószerhelyzetet alapul véve betekintést kínáljon speciális szakmai készségekbe és szakpolitikai technikákba.
A kötet szempontokkal és konkrét példákkal szolgál a foucault-i perspektíváknak az illegális droghasználat problématerületén való termékeny alkalmazásához. E vállalkozás újszerűségét mutatja, hogy e megközelítésnek még a nemzetközi színtéren sem szenteltek önálló tematikus összeállítást. A hazai és külföldi társadalomtudósok és szakértők elemzései mellett a kötet helyet ad Foucault egyik, a drogok történetét érintő előadásának.
Ez a kötet az ESPAD 2007. évi negyedik hullámának eredményei alapján mutatja be a magyar diákok fogyasztási szokásait és az elmúlt 12 évben bekövetkezett változásokat.
A könyv nem csupán a szakembereket tájékoztató felmérés, hanem sokkal inkább: mindannyiunkat érdeklő és érintő, élményszerűen őszinte beszámoló a magyar társadalomnak és „divatos” szenvedélybetegségeinek (alkohol, drog, tetoválás) állapotáról – a huszadik század végén.
A kötetben a szerző az utóbbi években végzett, budapesti drogszcénákkal kapcsolatos kvalitatív kutatásainak eredményeit foglalja össze. A kutatások a város egymáshoz kapcsolódó, átfedő, mégis jól körvonalazható droghasználói szcénáiban készültek.
A magzatot méhen belül ért káros hatások élethosszig tartó elváltozásokat idézhetnek elő. A FASD gyakoriság csökkentésében a legfontosabb tényező a fogamzáskorú nők felvilágosítása, pszichoedukációja, az egészség tudatosság növelése és az alkoholizáló terhesek mihamarabbi gondozásba vétele. Ez a könyv ebben nyújt segítséget.
A táncos-zenés szórakozáshoz kapcsolódó szerhasználat kiemelkedő területét jelenti a legális és illegális szerhasználati formáknak. A kötetben a partikkal kapcsolatba kerülő fiatalok és szakemberek nézőpontjából igyekszünk bemutatni a parti-szcéna és a szerhasználat kapcsolatát.
A rendszeres plázalátogató fiatalok között gyakoribb a droghasználat, mint a velük összemérhető korosztályi átlagban. A kötet ennek a jelenségkörnek az első hazai kutatását és prevenciós perspektíváit tekinti át, a környezetlélektant, ifjúságszociológiát és az egészségfejlesztés határterületeit állítva fókuszba.
A pszichofarmakológia azon szerekkel foglalkozik, melyek az idegrendszerre, s ezen keresztül a pszichére hatnak (pszichotróp anyagok).
E könyv szerzője egyike azon úttörőknek, akik a kábítószerek és drogos viselkedési zavarok nagyarányú megjelenését követően (az első speciális járóbeteg-ellátó intézményekben) megindították a pszichoanalitikus jellegű kezeléseket.
Ebben a tanulmányban a budapesti injekciós droghasználókról szólunk elsősorban – azért csak róluk, mert megfelelő információk róluk állnak rendelkezésre. Külön kiemelten tárgyaljuk a nyílt drogszcéna kialakulását, amely Budapest egyik kerületében jól láthatóan jelen van, a kapcsolódó illegális „belövőszobákkal” együtt...