Módszertani kiadványok, kézikönyvek
A monográfia alappillérei a hazai vulkáni hegységek: a Börzsöny–Visegrádi-hegység, valamint kisebb lélegzetű tanulmányban a Mátra. (2., javított kiadás)
Az elmúlt század első harmadában a természetvédelem elsősorban az élő természet védelmére terjedt ki. Ma már egyértelmű, hogy az élő és élettelen természet kölcsönös viszonyban és kapcsolatban van egymással, pl. a szikes talajon csak sótűrő növények élnek meg. Fontos tehát, hogy a természetvédelmi területek élettelen természeti értékeit is feltárjuk. A szakemberek és a látogatók a védett területek értékeit csak így ismerhetik meg igazán. Jelen munka arra a feladatra vállalkozik, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park élettelen természeti értékeit bemutassa.
Könyvünkben először teszünk kísérletet arra, hogy átfogóan betekintést adjunk a térség viharos, mintegy 200 millió évet átfogó föld- és élettörténetébe. Bemutatjuk a helyi, a hazai és az európai védelem alatt álló természeti területeinket, elődeink épületeit, templomait és várait.
A könyvet azoknak ajánljuk, akik a földrajz tanítása során nagyobb súlyt kívánnak fektetni a környezetvédelmi problémák tárgyalására.
Reméljük, hogy a könyv forgatói megtalálják az őket érdeklő témaköröket, vagy hivatkozások formájában további szakirodalomra bukkannak e könyv lapjain keresztül, és számos érdeklődő fiatal kutató a könyv keretein túllépve, új és érdekes témákat választva közelebbről is megismerkedik majd a Nyugat-Mecsek karsztjával és annak barlangvilágával.
A kötet segítségével a természettudományos tantárgyakat hallgató tanárjelöltek megismerhetik egy-egy tantárgy legfontosabb tanítási tartalmait, céljait, a tanárok pedig áttekintést kaphatnak a rokon tantárgyakról, ami segítheti őket az integrált szemléletű tanítási folyamat megtervezésében.
Amikor ezt az albumot lapozgatjuk, nemcsak a felvételekben gyönyörködhetünk, hanem nyomon követhetjük azt is, hogyan változott a környezetvédelem az elmúlt évtizedek folyamán a különböző országokban.
A gyakorló pedagógusok munkáját kívánja segíteni a szerző ezzel a könyvvel. Alapvető célja, hogy bemutassa azokat a fontosabb folyamatokat, amelyek a társadalom és környezete közötti konfliktusokhoz vezettek, valamint azokat az elveket, módszereket, próbálkozásokat, amelyekkel e konfliktusok megoldhatók.
Az előző évtizedek tudományos fejlődése a kőzettanban is jelentős változásokat eredményezett. A felsőkéreg kőzettani vizsgálatát a földköpeny fejlődése folyamán végbemenő átalakulások, valamint a magmaképződéssel való kapcsolat tanulmányozása egészítette ki. A földövekben lejátszódó folyamatok értelmezése szükségessé teszi a Föld keletkezésének és fejlődésének a megismerését. Ehhez viszont nélkülözhetetlen a bolygóközi térben végbemenő folyamatok ismerete.
A könyv inkább egy képzőművészeti album, mintsem egy ásványtani szakkönyv. Az ember és a kő kapcsolata – legyen az ásvány, érc, kőzet vagy éppen közönséges építőkő –, nem merül ki a gyakorlatiasságban, a „valamire valóságban”.
A klimatikus tényezők emberi szervezetre gyakorolt hatásainak eredményes vizsgálata komplex tevékenységet és interdiszciplináris együttműködést feltételez...
A könyvbe egybegyűjtöttük a hazai mangánércesedésekkel foglalkozó kötetek eplényi vonatkozásait, kiegészítve az újabb vizsgálatok eredményeivel, néhány aktuális kérdés megvitatásával.
Megjelent a GeoLitera-sorozat legújabb kötete, az angol nyelvű könyv címe: Badenian decapods of Hungary, szerzői: Mgr. Matúš Hyžný, PhD (Comenius University in Bratislava) és Dulai Alfréd PhD, a Természettudományi Múzeum Őslénytani és Földtani Tárának igazgatója.
Reményeink szerint a könyv a geográfus, történész, építész és város irányító-fejlesztő szakembereken túl felkelti a szélesebb szakmai közvélemény érdeklődését is.
Délkelet-Ázsia különlegesen titokzatos, izgalmas és vonzó térség, amelynek népei már az időszámítás kezdete körüli években egyedülállóan sokszínű kultúrát hoztak létre. Ebben számos indiai, kínai, arab, perzsa, majd európai hatás érvényesült, de mégis lenyűgözően sajátos és önálló.
A könyv célja kettős; a domborzatmodellek és domborzatmodellezési feladatok általános ismertetése, valamint a domborzatmodellek alkalmazhatóságának bemutatása különböző, az árvízi kockázati managementben nélkülözhetetlen, döntéstámogató hidrológiai modellezésben.
A televízióból ismert világjáró geológus ebben a könyvében fél évszázad európai kalandozásaira emlékezik. E hosszú idő alatt töviről hegyire bejárta az öreg kontinenst.
A kötetet az érdeklődő geológus és földrajz szakos hallgatók hasznosan forgathatják, de a gyakorlati geológus szakemberek és a földrajztanárok is ilyen célból olvashatják.
A könyv fő tartalmi területei felölelik a földrajztanítás dokumentumait, a földrajz sajátos oktatási, képzési feladatait, folyamatait, a földrajztanítás módszereit és a tanári kompetenciákat.