Belföldi utazások
Ez a könyv két megye, Győr-Moson-Sopron és Vas megyék tájaira kalauzolja el az olvasót. Ha bejárjuk ezt a vidéket, valóságos természetrajzi keresztmetszetet kapunk Magyarországról, hiszen a szikes pusztáktól az ártéren át a hegyvidéki erdőkig a legkülönfélébb élőhelyekkel találkozhatunk.
A budapesti VIII. kerület egy-egy utcaképe talán nem tartozik a bédekkerek kedvenc hangulati fotói közé, a Sétakönyvek sorozatunk legújabb részéből azonban kiderül: a helyiek által sokszor csak Népszinyónak becézett utca meglepő építészeti és történelmi értékekkel bír, amelyekre Maczó Balázs várostörténész hívja fel a figyelmet.
Ez az írásmű, a Velencei táj természetföldrajzi képét is felvázoló bevezetésével, a tájegység lepkevilága öko-faunisztikai viszonyainak részletekbe menő ismertetését tartalmazza. Csaknem 2000 lepkefajt felsoroló fajjegyzéke, gazdag, a jellegzetesebb fajokat és azok élőhelyeit bemutató képanyaga e munkát a Velencei tókörnyék lepkevilágának monográfiájává avatja. A Magyar Rovartani Társaság Választmánya a szerzőt ez életműve elismeréséül a Frivaldszky Imre emlékplakett ezüst fokozatával honorálta.
Az Állatkert, a cirkusz, a már nem létező Vidámpark és a még nem működő Biodóm, valamint a régi-új létesítmények – a Magyar Zene Háza, a Néprajzi Múzeum vagy a gyönyörűen felújított Millennium Háza – épületeit legalább kívülről mindenki ismerheti. Deák Judit idegenvezető szakavatottan vezet minket körbe a máig népszerű – ahogy egykor hívták: Lizsé – történetén és akár ezerszer megcsodált kincsein.
Bajor Zoltán Budapest természeti értékei című, színes képekkel illusztrált kötete valamennyi természetjáró hasznos útitársa lehet. Megtalálják benne Budapest valamennyi, jelenleg még meglévő védett természeti értékét (védett területeket, barlangokat, lápokat, forrásokat és kutakat, kerteket, fákat és cserjéket), sőt azokat is, amelyek már elvesztették törvényi oltalmukat.
Deák Judit a beavatott szakértő tudásával vezet végig minket a Margit-sziget nevezetességein, dióhéjban elmesélve a sokat megélt sziget történetét is, amit frissen készült színes, illetve izgalmas archív képanyag illusztrál. A kötet első felében megismerjük a sziget egykori birtokosait, adakozóit, épületeit, lakóit, gyógyvizeit, második felében pedig egy teljes sétaútvonalat járhatunk végig, amelyet leírások, térkép és képes illusztrációk tesznek még színesebbé.
Más kultúrák megismerése gazdagabbá, az értékek iránt nyitottabbá, egymás iránt megértőbbé tehet bennünket. Ilyen utazáshoz szeretne segítséget adni ez a könyv. Nem tudományos leírás, hanem inkább eligazítás, módszer, kiindulási alap egy-egy út megszervezéséhez, lebonyolításához és pedagógiai feldolgozásához.
Kis túlzással azt lehet mondani, hogy aki végigjárta az Országos Kéktúra útvonalát, megismerheti hazánk 400 millió éves történetét. Itt a lehetőség, hogy kezünkben e könyvvel barangolhassunk az Országos Kéktúra ösvényein és válhassunk egy kicsit mi is geológussá. (Juhász Árpád)
A Hortobágy két kiváló ismerője – egy művészi fotós vénával megáldott urológusprofesszor s egy, a képek látványában nagy költőink soraira ismerő neves ökológus, a Nemzeti Park egyik megálmodója – szinte belső lelki rezdüléseiket nyújtják felénk, csak hajoljunk le értük, s fogadjuk be őket!
Kalauzunk nemcsak természeti, hanem mese-, gasztro- és kultúrtörténeti tanösvényeket is bemutat. A könyvben lévő QR-kódok leolvasásával elérhetővé válnak a tanösvényhez készült füzetek és más, az útvonalhoz kapcsolódó, érdekes cikkek, filmek vagy dalok. Ismerjük meg a körülöttünk lévő, felfedezésre váró természeti, kulturális és ember alkotta csodákat!
A kötet 1000 látnivalót – csodát – mutat be Magyarország 402 helységéből. Négyszázkét helyszín: városok, falvak, tanyák, hegyek, folyók, tavak, várak, házak, templomok – s mindenhol ott a szorgalmas, alkotó, tehetséges ember kézjegye.
E könyvvel egy tájegységen, Rábaközön belüli virtuális utazásra hívom önöket, amelyben a népzene ösvényein haladunk. Az ember jártában-keltében is tapasztalhat számára érdekes jelenségeket. Sokan vannak, akik kedvelik a zenét, és annak forrásvidékén, a népzenében lelik örömüket: akár muzsikálnak, akár énekelik dalainkat, még dúdolgatva is meglelik benne a szépet, az érdekeset – ahogy 1000 éve Gellért püspök figyelt fel egy dalra, amelyet a munkáját végző leány énekelt.
A történelmi, építészeti és művészeti emlékekben bővelkedő Pécs közterületein lévő szobrászati alkotások – szobrok, épületplasztikák, emlékművek, emléktáblák – bemutatását tartalmazza a könyv.
Modernizmus, art deco és Bauhaus – illetve nem Bauhaus: Maczó Balázs, a kiváló várostörténész és „hivatásos sétáló”, a Miénk a Ház! városi sétákat szervező munkacsoport vezetője ezúttal az olvasókat hívja egy laza kimozdulásra, hogy – Bujnovszky Tamás nagyszerű fotográfiái segítségével – megismertessen bennünket a nevezetes városrész legérdekesebb házaival és azok még érdekesebb történeteivel.
A Komlóhoz tartozó Sikonda már az 1930-as évek óta jól ismert üdülőhely. A szerző a Melegmány-völgy Természetvédelmi Területen át egészen a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzetig kalauzolja a látogatókat.
Budapest talán legértékesebb szecessziós bérházait és villáit Terézvárosban találjuk. Itt épült fel a főváros legkorábbi szecessziós bérháza, és a gyönyörűen felújított Lederer-palota is, amely híven idézi meg a századforduló izgalmas korszakát.