Kertészet
Sokunknak a kertészkedés nemcsak hobbi, hanem szenvedély is, amit az egyre erősödő klímaváltozás új kihívások elé állít. A könyv iránymutatást nyújt az ökológiai potenciállal rendelkező, könnyen gondozható kertekhez, amelyek ki fogják állni a klímaváltozás kihívásainak próbáját.
A könyv több száz színes fényképpel, szemléletes rajzokkal és világos, tömör leírásokkal mutatja be a különböző kerti növények metszésének szabályait, gyakorlatát. Ezek alapján könnyen elsajátítható a szakszerű és helyes metszés, amelynek köszönhetően élvezhetjük gyümölcsfáink gazdag termését, gyönyörködhetünk kertünk dúsan virágzó és szép formájú bokraiban, cserjéiben.
A múlt század elején, valószínűleg gabonaszállítmányok kísérő szennyezőjeként, került be a parlagfű magja térségünkbe, és már a ’20-as években megtalálták ezt a növényt Somogy megyében. Kétséget kizáróan egy különleges gyomnövényről van szó, de azért érdemes megvizsgálni, hogy az elmúlt évtizedekben hogyan vált első számú domináns gyommá, majd napjainkban közellenséggé.
Hiánypótló kertészeti szakkönyv kertbarátoknak a lágyszárú évelő dísznövények megismeréséhez és felhasználásához. Az évelők csoportosítása több mint 70 féle szempont alapján történt, magyarázatokkal, szöveggel, táblázatokkal és gazdag képanyaggal.
A kertészkedésnél csak egy hobbi szórakoztatóbb – a biokertészkedés! A saját termesztésű zöldségek és fűszernövények nemcsak boldogsággal töltenek el, de egészségesek is leszünk tőlük. A könyv évtizedes biokerti tapasztalatokat tesz közkinccsé és sok gyakorlati tanácsot ad a városi kertészkedéshez is.
Az elmúlt évtizedekben hazánk egyik jelképévé vált a magyar paprika – igazi hungarikum. A szerzők a világszerte ismert kalocsai és szegedi fűszerpaprika, valamint az étkezési paprika termesztésével, feldolgozásával kapcsolatos legújabb eredményeket összegzik.
A könyv megismerteti az olvasót azokkal az egyszerű és olcsó termesztési módszerekkel, amelyekkel hónapokkal korábban termeszthetnek primőröket, mint szabadföldön, fokozhatják a termesztés biztonságát, növelhetik a termésátlagokat és javíthatják a minőséget.
Az a kertészkedő, aki menedéket nyújt a hasznos állatkáknak vagy tudatosan telepíti be őket a kertjébe, segítők sokaságára tesz szert, akik szorgosan előkészítik a talajt, beporozzák a virágokat és természetes módon tizedelik a károsítókat.
Mindig is szerettük volna fügefát a kertben? Ebben a könyvben minden szükséges tudnivalót megtalálunk a füge sikeres termesztéséhez, akár a mi éghajlatunkon is. Több mint harmincféle öntermő fügefajtát ismertetünk részletesen, bemutatva növekedési jellemzőiket és különleges tulajdonságaikat.
Egy kertet legfőbb szereplői, a növények határozzák meg. Megfelelő növényt a megfelelő helyre! Ehhez kíván könyvünk a hazai kertészkedőknek segítséget nyújtani olyan kevésbé ismert cserjék és fák bemutatásával, amelyek reményteli, új dísznövények lehetnek a változó éghajlatú magyar kertekben.
A kerti tavak kultuszát mívelők népes tábora Európa-szerte nagyon változatos: egyesek otthonuk kertjében, vagy annak udvarán díszítő elemként telepítenek növényeket és díszhalakat kerti tavaikba, s azokat állandó jelleggel, időtöltésként gondozzák...
A rajzokkal és fényképfelvételekkel illusztrált könyv a növényeken élő levélbolhák testfelépítésével, életmódjával, elterjedésével, gazdasági jelentőségével ismerteti meg az olvasót.
A könyv újabb kiadásának a célja az, hogy a hazai díszfaiskolákban termesztett vagy külföldről behozott legfontosabb díszfa- és díszcserjefajokat, -fajtákat a szakemberekkel, a kertészeti szakmát tanulókkal és az érdeklődő növénybarátokkal megismertesse.
A könyv megismerteti az olvasót a málna telepítésével, a fajtahasználattal, a régi és új hazai és külföldi fajtákkal, morfológiájukkal, jellegzetességükkel, tulajdonságaikkal, gyümölcsük beltartalmi értékeivel.
A fuldai kolostorkertet több évtizede művelik a vegyeskultúra elvei alapján. Előfordul, hogy a virágok közül alig látszik ki a zöldség, de az apácák erre csak legyintenek, hiszen semmi sincs véletlenül. A virágok nemcsak azért vannak az ágyásban, hogy szemet gyönyörködtessenek, hanem pozitívan hatnak a szomszédos növényekre is.
Az emberek, a városi lakótelepek lakói, akár első, akár többed generációsok is, vonzódnak a helyi szép kiskertekhez, a lélekemelő és egészséges kerti munka értelméhez. A kert ugyanis a megszelídített természet, egy kis örök tavasz, a megújuló élet örök jelképe. A kert a gazdasági-társadalmi környezet lenyomata, legyen az paraszti virágoskert, káposztáskert, tököskert, gyümölcsöskert, vagy akár a kedves olvasó kertje.
A permakultúra egy életszemlélet, ezen belül a természetközeli kertészkedés lehetőségeinek tárháza. Ha a természet évezredek alatt kialakult törvényeit követjük, mérsékelni tudjuk a klímaváltozást, a növény- és állatfajok kihalását. A természet forrásait használva erősítjük a faji sokféleséget, időt takarítunk meg a kertgondozási munkákban, és hamarosan földi Paradicsommá változik a kertünk.
A szamóca a legkorábban érő, nagyon kedvelt gyümölcsünk. Népszerűségét annak köszöneti, hogy gyümölcse értékes, kellemes aromájú, telepítése után gyorsan termőre fordul, és így a befektetett tőke gyorsan megtérül. A termesztéstechnológia fejlődésével a friss gyümölcs az év majd minden hónapjában a piacon van.
A Szarvasi Műtrágyázási Tartamkísérleteket 1989-ben állították be 4–4 N-, P- és K-ellátottsági szinten, 64 trágyázási kezeléssel, évente négy növénnyel, kiterített vetésforgóban. A kutatási eredményeket és tapasztalatokat összefoglaló könyv II. kötete a szója, lóbab, őszi árpa, kender és csicsóka tápanyagellátásával foglalkozik.
A télen hideg, borongós európai klímában élő emberek képzeletvilágában az orchideák körül kialakult misztikum napjainkig él, és az új generációknál mindig újra fellobban. E növények virágainak lenyűgöző, összehasonlíthatatlan szépsége, bizarr formája, a növények érdekes, rejtélyes életmódja az egyébiránt érdektelen szemlélőt is elcsodálkoztatja.
Ez a mű a virágkötészeti „iskola” tananyagának alapfogalmait, elméleti alapját, az elsajátítandó gyakorlati fogásokat tartalmazza, képet ad a legújabb stílusok jellemzőiről, az ünnepek méltó virágdíszeiről, a kegyeleti virágalkotásokról, a virágüzlet helyes berendezéséről, a növényanyag szakszerű gondozásáról.