Kézikönyvek, tanulmánykötetek
A borderline személyiségzavar kezelése az egyik legnehezebb és legnagyobb kihívást jelentő, majdnem megoldhatatlan feladat a gyakorló klinikus számára. Linehan könyve alapmű, amelyet ismerni kell, ha lépést szeretnénk tartani a pszichoterápia fejlődésével.
Irvin D. Yalom A csoportpszichoterápia elmélete és gyakorlata című munkája jó ideje a szakterület alapvető tankönyve, az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb hatású pszchiátriai tárgyú műve. Az ötödik, bővített kiadás Dr. Molyn Leszcz közreműködésével jött létre. A csoportterápia területén jelenleg ez az informatív, egyszerre tudományos és olvasmányos új kiadás a legfrissebb, legátfogóbb munka.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy az elmúlt évezredek alatt felhalmozott tudás vajon boldogabbá tett-e bennünket. Ha igen, akkor valószínűleg jó úton vagyunk. Ha nem, akkor valamit elrontottunk. Tízezer éve járjuk a mezőgazdaság, tágabb értelemben a környező világ jelentős megváltoztatásának útját. Mielőtt evidenciaként könyvelnénk el, hogy jó irányba haladunk, érdemes lenne ezt megfelelő érvanyaggal is alátámasztanunk. Erre tesz kísérletet ez a könyv.
Miként tudunk lépést tartani a feldolgozandó információ mennyiségével? Hogyan lehetséges, hogy figyelmi rendszerünk képes megbirkózni az olyan új feladatokkal, mint például az autóvezetés, a számítógéphasználat, a repülés stb., melyek nyilvánvalóan nem voltak jelen a rendszer kidolgozásakor? Könyvünk ilyen kérdésekre keresi a választ, bemutatva a figyelem klasszikus és modern elméleteit, valamint a folyamatok ismert idegrendszeri hátterét.
A kötet célja a megváltozott munkaképességű és fogyatékos személyek munkavállalásával kapcsolatban felmerülő általánosabb pszichológiai és kifejezetten munkapszichológiai kérdések, kérdésfelvetések részletes bemutatása és ehhez kapcsolódóan a rendelkezésre álló kapcsolódó tudományos eredmények megvitatása.
A könyv középpontjában a páciens aktuális problémájának vagy tünetének centrális tudattalan dinamikájára vonatkozó hipotézis kidolgozása áll. Ezt a hipotézist az ún. fókuszmondat formájában fogalmazhatjuk meg. A könyv révén számos példán keresztül lépésről lépésre sajátíthatjuk el ennek megformálását. A könyv második felében pedig a fókuszmondat terápiás alkalmazását ismerhetjük meg.
Tekintettel arra, hogy a pszichiátriai problémák jelentős része gyermekkorban kezdődik, a megelőzésnek már erre a korosztályra is fokozott figyelemmel kell lennie. Fontos továbbá, hogy az olyan gyermekek és felnőttek, akiknél pszichés probléma áll fenn, időben eljussanak szakemberhez...
Az orvostudomány szédítő fejlődése sem feledtetheti legősibb gyógyító eszközünket, a lélekgyógyászatot, mai kifejezéssel élve a segítő kommunikációt. Napjainkban az orvoslás lélektani vetülete egyre fontosabbá válik. Szaporodnak a lelki betegségek, és egyre több adat szól amellett, hogy a betegségeket – beleértve még a daganatos elváltozásokat is –, lélektani úton is befolyásolhatjuk.
Ez a világhírű könyv arra tesz kísérletet, hogy kinyomozza a megfoghatatlan gyűlölet okait, megpróbáljon segíteni rajtunk, akik egyszerre vagyunk mások lelkének potenciális gyilkosai és ugyanakkor szerencsétlen áldozatok.
Praktikus, gyakorlatias és klinikai részletekben gazdag. A hosszú pszichodinamikus pszichoterápia tankönyve világos útitervet nyújt az olvasó számára a jobb megértéshez, a tudás megszilárdításához és a pszichodinamikus szakismeret megszerzéséhez.
Végre magyarul is olvasható a Carl Gustav Jung svájci pszichiáter követőiről elnevezett nemzetközi mozgalom, a jungiánusok hiteles története.
A kísértetjárta szelf megjelenése mérföldkőnek tekinthető a komplex traumatizáció és a személyiség trauma-eredetű strukturális disszociációjának megértésében, felismerésében és kezelésében. A kötet a traumatizáció központi elemét képező strukturális disszociáció elméleti, kutatási és klinikai gyakorlatának átfogó és a mélyreható integrációját tartalmazza.
A kötet nem csupán tisztelgés Bagdy Emőke előtt, hanem tankönyv is, amelyben megtalálhatók a klinikai pszichológia hagyományos területeit bemutató írások, a klinikai pszichológia magyarországi jelenét és múltját felvázoló fejezetek, valamint a klinikai és az egészség pszichológia kurrens kutatásairól tájékoztató tartalmas összefoglalók.
Az emberré válás folyamatát kezdettől fogva a kreativitás határozta meg, hiszen ez az alkotó tevékenység emelte ki az embert az állatvilágból. Az emberi agy és az emberi kéz működésének egymásrautaltsága hozta létre többek közt a táplálkozás fejlődését, vagy az energiák használatát.
Ebben a kötetben három, magyarul még nem publikált esszé szerepel, amely praktikus bepillantást enged az antropológia világába – és egyben Róheim munkásságába.
A kvalitatív kutatások alapvető kézikönyvének fordítását tartja a kezében az olvasó, mely Anselm Strauss és Juliet Corbin tudományos bestsellerének harmadik, gyökeresen átdolgozott kiadása alapján készült. A kötet mélyreható gyakorlati tanácsokat és technikai útmutatásokat nyújt a gyakorló kutatók adatgyűjtéséhez.
Bacsák Dániel könyve a szentgotthárdi pszichiátriai intézményről rendkívül pontosan érzékelteti a krónikus pszichiátriai betegek intézeti mindennapjait. Betekintést ad ebbe a zárt világba. Rámutat az ilyen jellegű intézetek létezésének ellentmondásaira, működésük belső feszültségeire.
Ronald J. Comer enciklopédikus igényű vállalkozása nemcsak a pszichológusok számára, hanem a szociális munkások, a gyógypedagógusok képzésében, a mentálhigiénés szakemberek posztgraduális képzésében és továbbképzésében is nélkülözhetetlen, egyúttal fontos kézikönyv pedagógusok, ifjúság- és családvédők számára is.
A közelmúltban születetett pszichológiai témájú tanulmányaiból állított össze egy bőséges kötetre valót a szerző, amely „a lélektant mint átfogó kedvenc tudományt mutatja be az emberről”.
Vázlatok, tervek, erőfeszítések a magyar lelki egészség érdekében (mentálhigiéné, család, szenvedélybetegségek, oktatás).
A lélektan a kultúra útjain című kötet tanulmánygyűjtemény Pléh Csaba utóbbi három évben megjelent tanulmányaiból.