Felsőoktatási tankönyvek
Ez a jegyzet kolloidikát tanuló, különböző szakos egyetemi hallgatók számára készült. Ennek a rohamléptekben fejlődő tudományterületnek próbálja teljes áttekintését adni, s azokat a fontosnak tartott elméleti és gyakorlati vonatkozásokat tárgyalja tömören, melyek érvényessége várhatóan tartósan fennmarad.
A környezet állapotának felmérése, a szennyezések kimutatása, eltávolításának előkészítése sokféle és alapos vizsgálatot igényel. Ezek a vizsgálatok, amelyek számos vonatkozó szabványban foglalt előírás tárgyát képezik, ugyanakkor sajátosak, hiszen a vizsgált minták nem szintetikus, laboratóriumi eredetű minták, hanem azokat a „való élet”, a külső környezet produkálja.
Az analitikai és modellezési módszerek rohamos fejlődésének eredményeként az utóbbi évtizedekben a földtudományok talán legdinamikusabban fejlődő ága a geokémia. Jelen kötet a magyarországi szerves geokémiai kutatások pillanatfelvételét adja 2014-ben.
A jegyzet a vegyész és kémiatanár-szakos hallgatók Szerves kémia című előadásaihoz és a laboratóriumi gyakorlathoz kapcsolódó segédanyag.
A jegyzet összefoglalja a szerves vegyületek legfontosabb szintézismódszereit és átalakulástípusait, a végbemenő reakciók reakcióútjának részletezése nélkül.
Könyvünk célja: bevezetés vagy inkább átvezetés a felsőfokú kémiába. Érdeklődő középiskolásoknak éppúgy szól, mint első- és másodéves, kémiát tanuló egyetemi hallgatóknak. Emellett ajánlható a középiskolák kémiatanárainak is: számos, a középiskolákban is könnyen használható anyagot tartalmaz – másként, mint ahogyan a középiskolákban általában tanítani szokás.
Ez a könyv mindazoknak szól, akik további kémiai tanulmányaikat szeretnék megalapozni. Elsődleges célja általános képet adni a kémiáról a teljesség igénye nélkül.
Ez a példatár elsősorban olyan I. éves egyetemi hallgatók számára készült, akik a kémiát nem főszakként tanulják, de haszonnal forgathatják a leendő vegyészek és kémiatanárok is. A középiskolai fakultáció és a szakkörök számára is segítséget jelenthet.
A gombamérgezéseket nem az élő gombasejtek, hanem az általuk termelt toxinok okozzák. A mérgezéseknek két típusa van: az egyik a micetizmus, amelyet a táplálékként elfogyasztott gombákban lévő toxin okoz. A másik típus a mikotoxikózis, amelyért az élelmiszer-alapanyagokban elszaporodott mikroszkopikus penészgombák táplálékba kerülő méreganyagai felelősek. Az utóbbi két mérgezéstípust kiváltó metabolitokkal foglalkozunk ezen jegyzetben.
A könyv átfogó, sokoldalú ismereteket ad a gyakorlatban dolgozó gyógyszerészek, orvosok számára, de eredményesen tudják alkalmazni a benne leírtakat az egyetemi hallgatók és bárki, aki drogokkal kívánja gyógyítani magát.
A tárgy elméleti kurzusait egészíti ki a Kémiai technológia gyakorlat című laboratóriumi foglalkozás, melynek feladata, hogy az elméletben elsajátított ismereteket az adott kereteken belül „kézzelfoghatóvá” tegye.
Az Általános Kémia oktatása három részből áll. Az elméleti anyag (az előadások) feldolgozását és a gyakorlati anyag (a laboratóriumi gyakorlat) mélyebb megértését segíti elő a gyakorlatokhoz kapcsolódó szemináriumok munkája. Ezeken a hallgatók az alapvető kémiai számításokkal ismerkednek meg.
A kötetet Patzkó Ágnes szerkesztette. Írták: Balázs János, Berger Ferenc, Dékány Imre, Király Zoltán, Patzkó Ágnes, Regdon Ibolya, Szekeres Márta, Tombácz Etelka.
A Környezetvédelmi technológia című jegyzet az elsősorban a Környezettan alapszak és a Környezetmérnök alapszak tananyagául szolgál, de fontos ismereteket nyújt a Kémia alapszakok hallgatói, továbbá a környezetvédelem gyakorlati kérdései iránt érdeklődő más szakos hallgatók, szakemberek számára is.
A jegyzet a konkrét analitikai kémiai reakciók tárgyalása mellett nem csak a kvalitatív kémiai analízis elméleti hátterét foglalja össze röviden, hanem gyakorlati útmutatót is kíván adni a laboratóriumi munkavégzéshez.
Az elméleti anyag (az előadások) és a számítások mellett igen lényeges komponens a laboratóriumi gyakorlat. A hallgatók itt ismerkedhetnek meg olyan alapvető kémiai műveletekkel, amelyek rutinszerű használata a későbbi tanulmányok során elengedhetetlenül szükséges.
A jegyzet rendeltetése a Szegedi Tudományegyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékén oktatott kvantitatív analitikai kémiai gyakorlatok végrehajtásának segítése. A jegyzet kémia BSc, gyógyszerész, környezettan, klinikai kémikus szakos hallgatók részére készült.
A műszeres analitikai gyakorlatok önálló tárgyként történő oktatása több mint harminc éve indult el a Szegedi Tudományegyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékén...