Sporttudomány
A sporttudomány – az emberiség testkulturális (testnevelés és sport) tevékenysége során létrejött és összegyűjtött tapasztalatok és nézetek tudományosan igazolt rendszere – olyan természet- és társadalomtudományi ismereteket integráló multidiszciplináris tudományág, amelynek kutatási területét, tárgyát a testkultúra jelenségei, különösen a testkulturális tevékenységet folytató sportoló ember képezi. Az ember cselekvőképességét és teljesítményét vizsgálja, célja az egyén fejlődésének elősegítése, a sportoló biológiai-pszichikai-szociális egységének a vizsgálata által. A sporttudományi kutatások tárgya az ember cselekvőképességének és teljesítménynövelő fizikai tevékenységének vizsgálata az elméleti és gyakorlati ismeretek továbbfejlesztése, új összefüggések, elméletek feltárása céljából.
Frédéric Gros francia filozófiaprofesszor, emellett elkötelezett túrázó, aki a gyaloglást nem sportnak tekinti. Nagyközönségnek szóló filozófiai esszéje a gyaloglás, sétálás, kóborlás, kószálás, túrázás mibenlétét tárja fel.
A kötet tanulmányai foglalkoznak többek között az edző pedagógiai szerepével, a fogyatékossággal élő személyek vagy az SNI tanulók szomatikus fejlesztésével, a tantervvel, mint a fejlesztés iránytűjével és főként azzal, hogy a személyiség mely területeire hat elsősorban a mozgás, a sport, a testnevelés.
Sokan úgy érzik, hogy a rendszeres testedzéssel járó erőfeszítés kellemetlen, sőt szenvedést okozó. Kelly McGonigal ebben a könyvében ezzel szemben bemutatja, hogyan tehetjük örömforrássá, hogyan szeressünk bele a mozgásba, hogyan kapcsolódik ez össze a legalapvetőbb emberi örömökkel, beleértve az önkifejezést, a társas kapcsolatokat és az önuralmat, és miért nyújthat hatékony ellenszert korunk népbetegségeivel szemben, mint például a depresszió, a szorongás és a magány.
Szórakoztatóan és egyszersmind történelmileg megalapozottan tárgyal a szerző olyan kérdéseket, hogy mi is a sport valójában. Miért tartozik bele a toronyugrás, a zsákban futás meg miért nem? Mi a helyzet a bikaviadalokkal vagy a motorsporttal? Hogyan tett szert a labdarúgás akkora népszerűségre, és hogyan hat egymásra a sport és a politika?
Kötetünkben a tanulmányok tematikus sorrendben szerepelnek, így a szerkesztők által kigondolt logikát követő olvasók az elméleti háttér megalapozása után juthatnak el a gyakorlati megvalósulás, illetve a szakterületek részletes elemzéseihez. A szerzők a közgazdaságtudomány, a sportmenedzsment talaján értelmezik a magyar sportirányítás változásait és fogalmaznak meg gondolatokat a hatékonyan működő rendszerek kialakítása érdekében.
Ez a tanulmánykötet egy hiánypótló kiadvány, amely arra ad tudományos igényű válaszokat, hogy milyen gazdasági, társadalmi hatásai vannak a hazai rendezésű sporteseményeknek, számszerűsíthetők-e ezek, és ha igen, akkor milyen mértékben, valamint megtérülő befektetések lehetnek-e ezek a rendezvények.
A testnevelés és sport különböző színterei és szintjei nagyon komoly értéket teremtenek, melyek az egyén és a társadalom számára is hasznosak, eladhatóak. A rekreáció szakos és a szakképzésben, edzőképzésben résztvevő hallgatók szakelméleti és menedzseri ismereteket sajátítanak el, melyek a későbbi munkavállalásuk során jól hasznosíthatók. E jegyzet a két, egymáshoz szorosan kapcsolódó szakmai terület fejezeteit tartalmazza.
Az iskola nevelő-oktató munkáját szabályozó, jelenleg érvényben lévő törvény a mindennapos testnevelés bevezetésével jelentősen megemelte a tantárgy rangját, megerősítette a testnevelő tanár szerepét az iskolában...
Egy élő szervezet – könyvünk esetében az emberi szervezet – megismerése egyet jelent a szerkezet és működése megismerésével. Az emberi test szerkezetét, felépítését az anatómia, működését, életjelenségeit az élettan tárgyalja.
Akár alkalmanként ülünk kerékpárra, akár versenyszerűen tekerünk, fontos tudnunk, miként hozhatjuk ki a legtöbbet pedálos kalandozásainkból a csúcsteljesítmény és a jó egészség elérése érdekében. A könyvből bármilyen korú és edzettségű kerékpáros gyakorlati ismereteket szerezhet a kerékpársport biomechanikájáról, a helyes mozgásformákról és műszaki beállításokról, a nyújtó és a regenerálódást segítő módszerekről – és még sok egyéb hasznos tanácsot kaphat, amelyekkel teljesebbé teheti a kerékpározás örömét.
A kötet a nagy sikerű, immár fogalommá vált Donáth-féle atlasz tizenkettedik kiadása. Olyan anatómiai atlasz, amely a részletek mellőzésével az emberi test valamennyi régióját ábrázolja. Fő célkitűzése, hogy használójának egyetlen kötet keretében olyan ábragyűjteményt nyújtson, amelyben a munkája során felmerülő legkülönbözőbb anatómiai kérdésekre képi választ találhat. A képi ábrázolás, a vizuális élmény a szervezet valós térbeli megismerésének nélkülözhetetlen eszköze, hiszen csak szöveges leírásból az emberi test felépítését nem lehet megismerni.
A Dieter Kruber által kidolgozott módszertani anyag arra mutat rá, hogy a fizikai és pszichomotoros képességek és készségek téli időszakban történő súlypontos fejlesztésével hogy lehet szolgálni az atlétikai versenyszámokban folyó alapos képzést.
Az elhízás a XXI. század egyik legnagyobb jelentőségű népegészségügyi problémája. Prevenciója és hatékony kezelése optimálisan integratív és páciensközpontú szemléletben, élethosszig tartó multidiszciplináris gondozás keretében valósítható meg.
A szerző könyvében a gyakorlatiasságra törekedett: igyekezett az oktatás-képzés-felkészítés és versenyeztetés terén minden olyan tevékenységre kitérni, amelyet az edzőnek el kell végeznie.
Könyvünk erről szól, arról, hogy hogyan kell táplálkoznia a sportolónak, milyen alapelveket célszerű figyelembe vennie ahhoz, hogy táplálkozása adekvát legyen, s mire kell odafigyelnie ahhoz, hogy ne a táplálkozás legyen a szűk keresztmetszet az adott szintű sportteljesítmény eléréséhez vezető úton.
A Budapesti Spartacus Sportegyesület fennállásának 60 éve alatt a klub sportolói nyolc olimpiai, tizenöt világbajnoki, harminckilenc Európa-bajnoki aranyérmet és megszámlálhatatlanul sok ezüst- és bronzérmet nyertek a nemzetközi versengésekben.
A szerző a sporttudomány fejlődésével párhuzamosan megalkotta a tudomány fogalmi apparátusát. Művét terminológiai lexikonnak is meg lehet jelölni.
Dr. Radák Zsolt Edzésélettan című könyve az elméleti és gyakorlati nézőpontot kiválóan ötvözve az élettani folyamatokat sejti-, szervi- és szervezeti szinten értelmezi, hogy világosabb legyen az edzésmódszerek miértje. A kiadvány nemcsak terhelés-élettani könyv, hanem az edzésmódszerek hátterére és okaira is keresi a választ és módszereket is ajánl az edzéscélok megvalósításához.
A kötet a sportbeli felkészüléssel és a testi-lelki egészség érdekében végzett edzéssel foglalkozik. Az Edzéstudomány cím azt hivatott jelezni, hogy a korszerű gyakorlati tapasztalatok mellett e tárgykörben is egyre nagyobb teret hódítanak a tudományos kutatási eredmények.