Baranya megye
Az ember környezetével biológiailag szerves egységet alkot, s nem kezelheti azt úgy, mintha a tulajdona volna. Nem érte-e már maradandó változás az erdőket, réteket, vizeket? Mi a helyzet nálunk Komlón, a Mecsek erdőrengetegeivel övezett ipari városban és a Keleti-Mecsekben?
Könyvünkben először teszünk kísérletet arra, hogy átfogóan betekintést adjunk a térség viharos, mintegy 200 millió évet átfogó föld- és élettörténetébe. Bemutatjuk a helyi, a hazai és az európai védelem alatt álló természeti területeinket, elődeink épületeit, templomait és várait.
Reméljük, hogy a könyv forgatói megtalálják az őket érdeklő témaköröket, vagy hivatkozások formájában további szakirodalomra bukkannak e könyv lapjain keresztül, és számos érdeklődő fiatal kutató a könyv keretein túllépve, új és érdekes témákat választva közelebbről is megismerkedik majd a Nyugat-Mecsek karsztjával és annak barlangvilágával.
A mohácsi busójárás farsang végén rendezett maszkos, rituális, a mai formájában karnevál jellegű felvonulás. A hat napon át tartó alakoskodó szokás az idők során tánccal, zenével kísért országos hírű népünnepéllyé fejlődött...
A történelmi, építészeti és művészeti emlékekben bővelkedő Pécs közterületein lévő szobrászati alkotások – szobrok, épületplasztikák, emlékművek, emléktáblák – bemutatását tartalmazza a könyv.
A Komlóhoz tartozó Sikonda már az 1930-as évek óta jól ismert üdülőhely. A szerző a Melegmány-völgy Természetvédelmi Területen át egészen a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzetig kalauzolja a látogatókat.