Fogászat
A gyakorló fogorvosok mellett azok az olvasók is haszonnal forgathatják ezt a könyvet, akik elsősorban a teljes alsó kivehető fogpótlás elméleti kérdései iránt érdeklődnek.
Az allergiás betegségek gyakorisága világszerte, így hazánkban is rendkívül magas, szinte minden ötödik ember allergiás. A daganatos, cardiovascularis betegségcsoport után a harmadik leggyakoribb megbetegedés. A WHO előrejelzése szerint 2050-re ez az arány tovább növekedhet.
A fogorvosi-szájsebészeti beavatkozások gyakran társulnak vélt, vagy valós rossz élményekkel, melyek feloldása egyértelműen a fájdalommentes kezelés megtapasztalása lehet. A korszerű aneszteziológia számtalan új eszköze lehetőséget biztosít beteg és orvos számára a nyugodt és elviselhető kezelések kivitelezésére.
Ez a kézikönyv azzal a céllal készült, hogy gyakorlati fogódzót nyújtson a fogtechnikus tanulóknak, a fiatal kollégáknak, bemutassa a Nyugat-Európában elterjedt totálprotetikai módszereket. A szerzőnek nem célja a téma minden apró részletre kiterjedő boncolása, inkább a protetika új dimenzióinak bemutatása.
A dentozófia egyfajta önterápia, melyet a fogorvos végigkísér. Nem csak valós alternatívája a fogászati gyakorlat által ajánlott foghúzásnak, a mechanikai módosításoknak és az annak következtében létrejött harmonizálatlan szájüregnek, hanem egy olyan aspektus is, melyben eddig egyetlen tudományág sem mélyült el.
A fogorvosi székbe ülő betegek közül kevesen gondolják, hogy veszélybe kerülhetnek, többségük csak a (vélt) fájdalomra gondol. A fogorvosok viszont nagyon is tisztában vannak a beavatkozás közben előfordulható életveszélyes szövődmények felléptének lehetőségével, ezért majdnem mindegyik fogorvos kolléga keresi az életveszélyes állapotok ellátását ismertető szakkönyvet.
Ez a nagyszerű könyv, ha nem is pótolhatja a gyakorlatban megszerezhető tudást, de kitűnő alapot ad a fogászati asszisztenseknek és dentalhigiénikusoknak szakmájuk elsajátításához.
A szerző szándéka az volt, hogy egy összefoglaló tankönyv szülessen a fogszabályozás témakörében. A megjelenést elodázhatatlanná tette, hogy a fogorvosi szakma ezen érdekes ága nagymértékben felértékelődött az utóbbi évtizedekben.
A jegyzet az egyes fogtípusok jelölésével, felismerésével, morfológiájának részletes leírásával, valamint az arc és a fogak fejlődésével, törzsfejlődésével és a variációs formák leírásával foglalkozik.
A fogazat betegségeinek és rendellenességeinek gyógykezelése nem szűkíthető le az életet veszélyeztető kórállapotok elhárítására, illetőleg a száj életfontos funkcióinak a biztosítására, vagy – más szemszögből – csupán esztétikai hiányosságok felszámolására. A fogorvosi tevékenységnek a rágókészülék, mint a szervezet egészébe illeszkedő anatómiai és élettani egység, a tökéletest alapul vevő optimális helyreállítására kell irányulnia. Ebben meghatározó szerep jut a rágókészülék optimális kinetikai működését biztosító morfológiai és élettani szabályszerűségek ismeretének.
A kötet a fogorvostan-hallgatók tankönyve, amelyet 11 szerző alkotott a legújabb ismeretanyagokból.
A fogászati implantátumok korában is sok beteg számára a részleges kivehető fogpótlás jelenti a megfelelő terápiás eszközt, ezért a fogorvostanhallgatók és fogtechnikusok képzésében ez a téma kiemelkedő fontosságú napjainkban is. A kötetben összefoglalt ismeretek minden bizonnyal hasznosak a gyakorló fogorvosoknak is, akik betegeik számára korszerű elvek alapján kívánnak olyan ellátást nyújtani, ami hosszú távon is sikeres.