Genetika
A genetika (örökléstan) a gének, az öröklődés és az élőlények variációjának tudománya. A modern kutatásokban egy adott gén vagy genetikai kölcsönhatások vizsgálatára a genetika szolgáltatja az eszközöket. Egy élőlényen belül, a genetikai információt kromoszómák hordozzák, ahol ez az információ a DNS-ben van kódolva. A gének kódolják azt az információt, mely a fehérjék szintéziséhez szükséges.
Az embereket már nagyon régóta érdekli, hogy a szülők egyes jellemző tulajdonságai hogyan adódnak át utódaikra. A kezdetekben ezt a folyamatot még nem tudományos módszerekkel vizsgálták. A genetika tudományának fejlődését ezért nagyon érdekes történeti távlatokban is áttekinteni, mivel így nyomon követhető az a folyamat, amely a genetika mai állapotának a kialakulását eredményezte. Ebben a folyamatban nemcsak kiemelkedő felfedezések, hanem olykor tévutak is előfordultak.
Az etikai bizottságok tagjai, orvoskutatók, biológusok, reprodukcióval foglalkozó szakemberek, nőgyógyászok, genetikusok, jogászok, bioetikusok – és a széles olvasóközönség – egyaránt találhatnak a könyvben számukra fontos és élvezetes részeket. A mű napjainkig követi a biotechnológia módszereinek fejlődését, és a génszerkesztési eljárással zárul.
A genetikából kisarjadzó genomika 21. századi tudományát ma már egyre inkább felhasználja az orvostudomány és feltartóztathatatlanul benyomul a társadalomtudományok egyes szegmenseibe, még akkor is, ha ez sokaknak ilyen vagy olyan okból nem tetszik.
A genetikai mozaik olyan többsejtű élőlények gyűjtőneve, amiknek testét alkotó sejtek nem egy vagy két szülőtől származó genetikai információt hordoz, hanem ennél többet. A többletkromoszómák kialakulása és ezeknek az élőlény életében okozott hatása alapján több alcsoportja is létezik.
Az ikerkutatás – mint a genetikai tudományok egyik speciális területe – napjainkban virágkorát éli szerte a világon, ugyanakkor a hazai egyetemi oktatásban szinte minimális ismereteket kap a hallgató e témakörben. Ennek a hiánynak a felismerése késztette arra a könyv szerkesztőit, hogy a szakma legautentikusabb képviselőinek bevonásával egy olyan összefoglaló mű kerüljön kiadásra, amely az ikerlét és az ikerkutatás legfontosabb elméleti és gyakorlati kérdéseivel foglalkozik.
Az ikrekről íródott legtöbb könyv viselkedésgenetikával, az ikrek pszichológiájával vagy neveltetésével foglalkozik. Ez a könyv arról szól, hogy a különféle kultúrák, így a fejlett országok is, hogyan bánnak az ikrekkel. Így e könyv az antropológiai, kulturális, orvosi, pszichológiai és személyes tények keveréke.
A genetika segítségével az orvostudomány egyre inkább megismeri és megérti mind a ritka, mind a gyakori betegségek patomechanizmusát, ami új terápiás célpontok felismeréséhez vezet. A genetika a korszerű orvoslás kihagyhatatlan részévé vált.