Móra Családi Iránytű
A Montessori-pedagógia nem a tekintélyre alapozza a nevelői hatást, mert azt nem tekinti hatékonynak, hanem ötletes fejlesztő módszerekre. Ehhez motiváló, az érzékszervi fejlődést kreatívan támogató játékos eszközöket dolgoztak ki a gyermeket számára, és olyan módon építették fel a környezetét, hogy az mindenben a gyermek sajátosságaihoz igazodjon.
A kötet feladatai a világ, a természet megismerését segítik. Egyben utat mutatnak a tapasztalati tudás megszerzéséhez, a belőle megszerezhető tudás kialakításához. A felnőtt szerepe most sem más, mint az útmutatás, a mintaadás és az érdeklődés felkeltése. Minden további lépés a gyerek dolga.
Amikor egy baba világra jön, természetes, hogy telve vagyunk várakozással – féltve óvjuk őt, és gondoskodunk róla. Ezek mellett fontos az is, hogy békés, nyugodt környezetet teremtsünk a számára, bátorítsuk felfedezőkedvét, fejlesszük figyelmét, és megtanítsuk koncentrálni. A Maria Montessori pedagógiáján alapuló könyv ötleteket és gyakorlatokat ajánl a szülőknek a születéstől a baba 15 hónapos koráig.
Akár várt, akár lopott, akár játékból adott, az első csóknak mindig van előzménye és utóélete, valami, ami volt, amit magunk mögött kell hagyni, s valami, ami lesz. Útmutató szülőknek, nevelőknek, akik a megfelelő szavakat keresik arra, hogy a szerelemről beszéljenek a gyerekeknek és segítsenek nekik tudatosan megélni az érzelmeiket.
Mind a szülő, mind a gyermek alapvető kérdése, önmarcangoló dilemmája: jó vagyok, vagy inkább rossz? Elég jó vagyok? Túl rossz vagyok? Szorongáskeltő kérdések. Rossz a gyerek? Zsebkönyv szülőknek – gyorssegély a problémák megoldásához a játékos megértő nevelés módszerével.
Közel tízéves, fájdalombetegekkel való munka után döntött úgy a Bethesda Gyermekkórház orvosokból, pszichológusokból, gyógytornászokból és ápolókból álló Fájdalomkezelő Csapata, hogy egy magyar nyelvű önsegítő kiadványban foglalja össze azokat a legújabb ismereteket, amelyek a szülőknek és betegeknek segítségükre lehetnek a fájdalommal való jobb megküzdésben.
Önismereti és szülői-önismereti könyvként is olvasható Jesper Juul könyve, ahogy a történeti kitekintések után fejteget és boncolgat. A családtagok közötti szeretetteljes kapcsolat fontosságát hirdeti, ugyanakkor a következetesség és felelősségvállalás, valamint a személyes határok (autoritás) megtartását is.
Hatalmas lehetőség apává válni! Semmihez sem hasonlítható élmény végigkísérni gyermekünk fejlődését, szembesülni saját magunkkal szülőként. Az édesapák napjainkban egyre inkább felismerik a bensőséges, valódi apa-gyermek kapcsolat jelentőségét, s azt, hogy ez mennyi örömmel jár.
A szerző pszichopedagógus, gyermekterapeuta, aki a saját praxisából hozott tanulságos példákkal szemlélteti, hogy problémáinkkal nem vagyunk egyedül, és még a legreménytelenebb, legérthetetlenebb helyzetekre is van megoldás…
A kötet megismertet azokkal a technikákkal, melyek segítségével erősíthetjük a szülő-gyermek kapcsolatot, és sorra veszi azokat a gyermekkori viselkedésproblémákat, amelyek a leggyakrabban ösztönzik a szülőket arra, hogy segítséget kérjenek: a testvérekkel való rivalizálástól a dühkitöréseken és hazudozáson át a szorongásig és az önbizalomhiányig.
Az étkezési problémák különösen a gyerekek első tíz életévében keseríthetik meg az ebédlőasztalnál töltött időt. Az elismert német szerzőpáros számos szórakoztató eset és konkrét ötlet segítségével írja le a megfelelő táplálkozás egyszerű, de hatékony játékszabályait.
A könyv teljesen gyakorlatiasan, problémakörönként tárgyalja a korszak nehézségeit sok ötlettel, és még több kérdéssel, melyek segítenek árnyalni a helyzetet. Nem azt mondja meg hogy reagáljunk, hanem hogy hogyan ne reagáljuk, illetve mikor érdemesebb nem lereagálni azt, amit látunk.