Koinónia Kiadó
A könyv mélyreható kutatás, aprólékos történelmi elemzés és hatékony találgatás segítségével mutatja be a kereszténység nem egészen komplett történelmét – ahogyan Ön még sohasem olvasta. A kereszténység majdnem tévedhetetlen története minden, amit szerettél volna tudni az egyház történetéről. Vicces. Lenyűgöző. Elképesztő. De az egyházhoz hasonlóan lehet, hogy nem teljesen tévedhetetlen.
A Miért más Románia? című nagyesszé vitathatatlan közönségsikere után Lucian Boia újból jelentkezik ugyanebben a műfajban, és megközelítésében, illetve témaválasztásában egyaránt izgalmas munkát ajánl figyelmünkbe. A Bukaresti Egyetem professzora megőrzi eddigi státusát, és a mérsékelt alapállású megfigyelő rációra támaszkodó alaphelyzetéből nyújt látszólag könnyen felhasználható értelmezési keretet a nyugati (európai) civilizáció hanyatlásának folyamatához.
Lucian Boia professzor könyve szellemes összefoglalója a romániai szocializmus évtizedeinek: miközben arra a kérdésre keresi a választ, hogy melyek a román kommunizmus sajátos megkülönböztető jegyei, arról is beszél, hogyan alakult ki az a világ, amelyben ma élünk.
A szerző a tőle megszokott távolságtartással és objektivitással közelít az utóbbi évszázad román történetírását meghatározó témákhoz: román nemzet és nemzetállam, kisebbségek, az ország jövője. A történész legmeglepőbb, de egyben megalapozott állítása Románia lehetséges jövőjével kapcsolatos.
Neagu Djuvara, a bojár családból származó jogász, diplomata és történész a román történetírás ma közel százesztendős fenegyereke. Legnépszerűbb kötete, A románok rövid története tizenegy kiadást ért meg román nyelven, és valóságos fordulatot jelentett az 1989 utáni román történetírásban.
Két tündérleány és egy tündérfiú felügyeli az erdőt, amelyet igen leleményesen álmodott meg Kiss Bitay Éva. Az erdő lakóinak világát tizenkét hónapon át bemutató meseregény állathősei kézen fogva vezetik be a gyerekeket a természet rejtelmeibe.
Ebben a történelmi esszében a szerző röviden vázolja fel saját nézeteit a románok történetével, valamint a jelen és jövő Romániájával kapcsolatban. Próbálja megmagyarázni (és lerombolni, ha szükséges) azokat a mítoszokat, amelyeket iskolai történelemórákon tanítanak, vagy a média sugallja.
Fiatal nagymama szerepéből ihletődve írja legújabb meséit Szőcs Margit. Boldizsár, a hétéves unoka naponta szolgáltat újabb és újabb ötleteket a szerzőnek. A történetek a mindennapok eseményeitől indulnak, a gyermeki képzelet röpíti, gombolyítja tovább.
A klíma és az ember kölcsönhatása és ennek értelmezése a kezdetektől napjainkig kíséri sorsunkat az özönvíztől a kipufogógázokig. A szerző végig vezet történelmünkön: változó tények és megfigyelések, furcsa gondolatok és elméletek, félelmek, grandiózus tervek és víziók a klímáról.
Dr. Mark R. Laaser biblikus megközelítésben tárja fel az önuralom és a szexuális integritás kérdéskörét. Félretesz minden tabut, ami a szexuális zavarokhoz kapcsolódik, és rendkívüli érzékenységgel biztosít szakmai rálátást a téma mélyebb és teljesebb megértéséhez.
Kedves Gyerekek! Ismerkedjetek meg Pintyőkével és családjával. Gál Andrea legújabb könyve a legkisebbeknek szól, és bemutatja a költözés izgalmait egy kislány szemével. Ki örülne a gyereknél jobban annak, ha felfordul a ház? Lakótelepről falura költözik a kis család, a költözés izgalmai feledtetik, hogy meg kell válni a várostól. A falu felfedezésre vár: Pintyő rakoncátlan kiskacsákkal, szomszédokkal ismerkedik. A nagy sikerű Fecske utca 12. szerzője, a brassói Gál Andrea új könyvét három-négy éveseknek ajánljuk.
Koronavírus és Krisztus című könyvében John Piper arra szólítja fel az olvasókat, hogy álljanak a szilárd alapra, aki Jézus Krisztus. És hogy mit cselekszik Isten a koronavíruson keresztül? John Piper hat biblikus választ ad erre a kérdésre megmutatva, hogy Isten most is aktív cselekvő.
Sajátosan szórakoztató, magával ragadó stílusában szerteágazó, de mindannyiunkat érdeklő példákkal vázolja fel Neagu Djuvara a XX. század történetfilozófiai iskoláinak ívét, érintve a történelmi tény, eszköztár, okság, történelmi igazság és fejlődés fogalomköreit, megfogalmazva ennek mentén saját, a történelem relativitása mellett kiálló történészi credóját.
A román történelemszemlélet és -kutatás szempontjából ha nem is fordulatot, de mindenképp az eddigi úzustól való egyértelmű eltávolodást jelző folyamat jeles képviselője Lucian Boia. A Bukaresti Egyetem Történelmi Karának professzora szakmai felkészültsége kétségtelen, és külföldi tudományos berkekben is közismert.
Az immár harmadik Boia-kötet fordítása a maga módján része annak az állandó erőfeszítésnek/odafigyelésnek, amely a meghatározó román történészek és gondolkodók munkáinak magyar közegben való ismertetését célozza: így válik a mostani kötet a Negu Djuvara, Andrei Pleşu könyvek „utódává”.