Országos Kórházi Főigazgatóság
A decubitus (felfekvés) jelentős egészségügyi és népegészségügyi probléma Magyarországon, és a nemzetközi szakirodalom áttekintése után azt mondhatjuk, hogy az egész világon is. Minden egészségügyért felelős hatóságnak komoly harcot kell vívnia azért, hogy a decubitusok, nyomási fekélyek számát csökkentse a pácienseknek okozott kellemetlen és veszélyes állapot, illetve az anyagi ráfordítások miatt.
A leendő egészségügyi dolgozók képzése során eddig kevés szó esett az életvégi kérdésekről, pedig a kórházak vagy a betegek otthonai nem mindig a gyógyulás színterei; csaknem minden egészségügyi szakember találkozik munkája során a halál közelébe került emberekkel.
Tankönyvünkben a problémák megközelítése – tudatosan – erősen ápolás-lélektani jellegű. Nem orvosoknak, hanem olyan személyeknek készült, akik teljes munkaidejüket a betegek között töltik, akik ezalatt „rájuk vannak bízva”. (Gyógyfoglalkoztató füzetek 5.)
A vérképző- és immunrendszer betegségeinek tünetei, s az általuk megszabott (ápolási) teendők gyakrabban valamely működéskiesésből, ritkábban a fokozott szám, mennyiség, működés következményeiből állnak...
Kiadványunkat hasznos oktatási segédanyagnak szánjuk mindazon szakemberek számára, akik e kérdéskörrel foglalkoznak a tanítási-tanulási interakció bármelyik pólusán.
A könyv az angiológus-kardiológus szakasszisztens-képzés angiológia tárgyú moduláris képzésének írásos tananyaga.
Ez a modulfüzet az egészségügyi szakdolgozók számára készült, akiknek munkája során elengedhetetlen az aszepszis-antiszepszis, munkavédelem szabályainak ismerete és betartása mind a saját, mind a mások védelme érdekében. (Továbbképzési füzetek 108-109.)
A gyógyítás, a bajban lévő ember megsegítése az egyik legszebb és ugyanakkor a legnehezebb feladatok közé tartozik. Nap mint nap reményt és segítséget várnak Öntől, miközben a saját életútját járva Ön is megvívja a mindennapok küzdelmeit és folyamatosan tanul, mert ez a hivatás ezt is megkívánja.
A betegápolás modulnak három alfejezete van. Az ezekhez szükséges tananyagot, ismereteket igyekeztünk úgy összeszerkeszteni az Ön számára, hogy az könnyen áttekinthető, tanulható és természetesen megjegyezhető legyen.
A betegellátás biztonsága szempontjából a betegek egyértelmű azonosításának kiemelt jelentősége van az ellátás minden szakaszában. A nem megfelelő betegazonosítás sajnos előfordulhat valamennyi diagnosztikus és terápiás beavatkozás során. Nem egyértelmű azonosítás esetén betegcsere történhet, ami nemkívánatos eseményekhez vezethet.
Ez a modulfüzet a leendő egészségügyi szakdolgozók számára készült, betegmegfigyelés / monitorozás témakörben.
Tankönyvünkben a problémák megközelítése – tudatosan – erősen ápolás-lélektani jellegű. Nem orvosoknak, hanem olyan személyeknek készült, akik teljes munkaidejüket a betegek között töltik, akik ezalatt „rájuk vannak bízva”. (Gyógyfoglalkoztató füzetek 3.)
E tankönyv megírása során végig azt a szempontot tartottam szem előtt, hogy a tantárgy ismeretanyagának elsajátításához szükséges fizikai ismereteket feltétlenül át kell ismételni, mert arra nem számíthatunk, hogy a középiskolai fizika tananyagára minden hallgató emlékszik...
A fejlett társadalmakban érvényben levő orvos-beteg jogviszony alapján előtérbe kerültek az egészségügyi ellátással kapcsolatos közigazgatási, polgári jogi, büntetőjogi ismeretek, valamint a betegjogok, amit a betegek rendszerint érvényesítettek is.
Az OFA kórházi közmunkaprogram keretén belül az egészségügyi szakképzés egyik alapmoduljának jegyzete az egészségügyi szakdolgozók számára készült. A modulfüzet illeszkedik a moduláris, kompetencia alapú szakképzés főbb fejezeteihez.
Az egészség fontos érték. Hazánkban különböző kutatások szerint társadalmunk minden csoportjában az emberek nagy többsége az első helyre teszi a prioritási listákban... (Továbbképzési füzetek 99.)