JATEPress
Az utóbbi évtizedekben egyre többen hívják fel arra a tényre a figyelmet, hogy a betegek és hozzátartozóik ellátási folyamatba való aktív bevonása nélkülözhetetlen a krónikus állapotok sikeres uralásához. Ezen terület fejlesztésére szánt erőforrások hasznosulása bátran összemérhető a gyógyszeres vagy műtéti technikák fejlesztésére szánt források hatékonyságával.
A könyv röviden áttekinti a család kialakulását, fejlődésének főbb állomásait, történeti típusait, hogy e folyamatba beágyazva elemezhessük a mai családok működését, zavarait, hogy reális képet alkothassunk a családok mai helyzetéről, problémáikról, e problémák forrásairól, kezelési módjaikról, tehát a család, mint társadalmi kis csoport jövőjéről.
A kötet a deviancia fogalmi kereteit tartalmazó bevezető rész után a devianciát mint társadalmi jelenséget magyarázó szociológiai elméleteket, az egyes devianciaformákat és a megelőzés lehetőségeit mutatja be.
Martin Esslin összegző munkájával hiánypótló kötethez jut a magyar olvasó. A könyv arra vállalkozik, hogy sorra vegye azokat a maradandónak bizonyult meglátásokat, amelyek immár kiállták az idő próbáját, s a színházi jelenség értelmezésének elengedhetetlen szempontjaivá váltak.
Könyvünk elsősorban azzal a céllal készült, hogy a magyarországi finnugor szakos egyetemi hallgatók Finn leíró nyelvtan c. tantárgyához tankönyvként szolgáljon.
Az embereket már nagyon régóta érdekli, hogy a szülők egyes jellemző tulajdonságai hogyan adódnak át utódaikra. A kezdetekben ezt a folyamatot még nem tudományos módszerekkel vizsgálták. A genetika tudományának fejlődését ezért nagyon érdekes történeti távlatokban is áttekinteni, mivel így nyomon követhető az a folyamat, amely a genetika mai állapotának a kialakulását eredményezte. Ebben a folyamatban nemcsak kiemelkedő felfedezések, hanem olykor tévutak is előfordultak.
Ez a HRM jegyzet érthetően próbálja meg bemutatni ezen szakma alapfogalmait. A szerző nem HRM kézikönyvnek szánta, hanem azért íródott, hogy átfogó képet adjon a humán erőforrás menedzsment területeiről, megismertesse olvasóját a fontosabb HRM fogalmakkal és módszerekkel, eljárásokkal.
Az elmúlt század első harmadában a természetvédelem elsősorban az élő természet védelmére terjedt ki. Ma már egyértelmű, hogy az élő és élettelen természet kölcsönös viszonyban és kapcsolatban van egymással, pl. a szikes talajon csak sótűrő növények élnek meg. Fontos tehát, hogy a természetvédelmi területek élettelen természeti értékeit is feltárjuk. A szakemberek és a látogatók a védett területek értékeit csak így ismerhetik meg igazán. Jelen munka arra a feladatra vállalkozik, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park élettelen természeti értékeit bemutassa.
Ez a jegyzet kolloidikát tanuló, különböző szakos egyetemi hallgatók számára készült. Ennek a rohamléptekben fejlődő tudományterületnek próbálja teljes áttekintését adni, s azokat a fontosnak tartott elméleti és gyakorlati vonatkozásokat tárgyalja tömören, melyek érvényessége várhatóan tartósan fennmarad.
A környezet állapotának felmérése, a szennyezések kimutatása, eltávolításának előkészítése sokféle és alapos vizsgálatot igényel. Ezek a vizsgálatok, amelyek számos vonatkozó szabványban foglalt előírás tárgyát képezik, ugyanakkor sajátosak, hiszen a vizsgált minták nem szintetikus, laboratóriumi eredetű minták, hanem azokat a „való élet”, a külső környezet produkálja.
A szaktanárnak választania kell a lehetséges módszerek, eljárások, szervezési formák és eszközök közül, mégpedig egyrészt a tanítandó szaktudományi anyagnak, másrészt a konkrét gyermekcsoportnak a sajátosságait figyelembe véve...
Wojtilla Gyula, a szegedi egyetem Ókortörténeti Tanszékének indológus tanszékvezető professzora, kötete kettős feladatot teljesít, egyrészt kézikönyvként szolgál az érdeklődőknek, másrészt az egyetemi oktatásban nélkülözhetetlen tankönyvként szolgál.
A jegyzet a környezettudomány- és környezettan szakos hallgatók egy szemeszter időtartamú, „Mikrobiológia alapjai” című kurzusának törzsanyagát fedi le, egy alapozó, általános mikrobiológiai tantárgy előadásaihoz szolgáltat segédanyagot.
A kötet válogatás Kérchy Anna test és reprezentáció viszonyrendszerének problematikáját feminista szemszögből boncolgató narratológiai és esztétikai tanulmányaiból.
A pszichés (lelki, tudati) folyamatok az idegrendszer működésén alapulnak. Az agyat felépítő idegsejtek, gliasejtek, érrendszer és agyburkok az élettan törvény szerűségei szerint működnek, s ez az élettan módszereivel nyomonkövethető.
A tankönyv célja, hogy átfogó ismereteket nyújtson a régészeti geológiáról és a történeti ökológiáról. Ez nem könnyű feladat, mert ezek a tudományterületek a földtudomány szinte minden ágával, valamint a biológiával és a régészettel is közvetlen kapcsolatban vannak.
A spanyol történelem és filmtörténet meghatározó periódusáról, a Franco-korszak mozijáról írt aprólékosan kidolgozott, informatív könyvet dr. Lénárt András, az SZTE Hispanisztikai Tanszékének munkatársa.
A jegyzet a vegyész és kémiatanár-szakos hallgatók Szerves kémia című előadásaihoz és a laboratóriumi gyakorlathoz kapcsolódó segédanyag.